PSL za przejściem na emeryturę po 40 latach pracy

– To jest poszerzenie wyboru i możliwości korzystania ze świadczeń – podkreślił Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Sejmie. Dodał, że pomysł PSL jest rozwinięciem systemu osłonowego dla pracowników, w ramach którego funkcjonują już m.in. emerytury pomostowe, świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli i świadczenia przedemerytalne.

Minister pracy przypomniał, że na przyszły rok jest zaplanowany przegląd systemu emerytalnego. – W PSL uznaliśmy, że warto wyjść do przodu, przyspieszyć ten czas – podkreślił. Dodał, że złożony w Sejmie projekt dotyczy ubezpieczonych w ZUS i KRUS.

Według ministra pracy propozycja PSL jest początkiem dyskusji o tym, czy nie znieść wieku emerytalnego i nie ustanowić 40 lat stażu pracy, a obowiązujące obecnie 67 lat jako wiek emerytalny pozostawić jako prawo do minimalnej emerytury.

Poseł PSL Henryk Smolarz przekonywał, że rozwiązanie zaproponowane przez ludowców daje swobodę wyboru obywatelom, którzy będą mieli prawo wcześniejszego przejścia na emeryturę. Dodał, że oznaczać to będzie „niestety zgodę na niższe świadczenia”.

Według prognoz przedstawionych przez Smolarza z możliwości przejścia na emeryturę po 40 latach stażu pracy zdecyduje się co czwarta osoba do tego uprawniona. Przy tym założeniu – jak mówił – proponowane rozwiązanie nie obciąży nadmiernie budżetu, bo będzie ono kosztować ok. 9 mld zł do 2020 r.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL nie mówi – jak PiS – o powrocie do stanu sprzed reformy emerytalnej (65 lat dla mężczyzn, 60 dla kobiet), lecz o zwiększonej możliwości wyboru.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-24-30-czerwca


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły