Polska rozwija się nieprzerwanie

Polska nie jest w ruinie, nie wymaga odbudowy. Polska rozwija się nieprzerwanie – powiedział minister Marek Sawicki, witając rolników z gmin Kowiesy i Rzeczyca z powiatu skierniewickiego, którzy gościli w Ministerstwie.

Jest to kolejna grupa uczestnicząca w szkoleniach poświęconych nowemu systemowi płatności bezpośrednich i nowemu Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

– Nauczyliśmy się produkować dobrą żywność, najlepszą na świecie. Musimy się jeszcze nauczyć dobrze ją sprzedawać – podkreślił szef resortu. – W ciągu ostatnich jedenastu lat zwiększyliśmy produkcję żywności o 40 proc., przekształcając się jednocześnie z importera netto żywności w 2004 r. w znaczącego eksportera, który wysyła 1/3 swojej produkcji rolnej w świat – przypomniał minister Sawicki.

Szef resortu rolnictwa przedstawił szanse i zagrożenia związane z rynkiem światowym. Zwrócił przy tym uwagę, że o ile polska wieprzowina sprzedawana jest na zagranicznych rynkach po średnich cenach europejskich, to w odniesieniu do sektora mleczarskiego i mięsa drobiowego sytuacja jest gorsza.

– Jesteśmy pierwszym w Europie producentem drobiu, ale sprzedajemy go średnio o 40 proc. taniej niż inni. W sektorze mleka, zwłaszcza na rynku północnoafrykańskim, sprzedajemy produkty o około 30 proc. taniej – podkreślił  minister. – Produkujemy żywność najwyższej jakości i nie możemy jej tanio sprzedawać. Przekonałem się o tym podczas pobytu w Chinach – powiedział minister Sawicki, zwracając uwagę, że na tamtym rynku jest około 300 mln średnio zamożnych konsumentów, jak na tamtejsze warunki, których stać na zakup żywności najwyższej jakości.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru: http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-17-23-czerwca


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły