Po raz XIV Czempionat Koni Małopolskich w Opatowcu

Miłośnicy wierzchowców uczestniczyli 7 lipca 2013 r. w „XIV Świętokrzyskim Młodzieżowym Championacie Koni  Małopolskich”, który odbył się – jak już tradycją się stało – w Opatowcu, na  malowniczych, nadwiślańskich  błoniach.  Jest to najbardziej prestiżowa tego rodzaju wystawa w całym regionie, odbywająca się corocznie w lipcu i przyciągająca z roku na rok coraz więcej widzów z całej Polski.

Po raz kolejny hodowcy prezentowali piękne konie rasy małopolskiej z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego i śląskiego, bowiem hodowla tej rasy prowadzona jest głównie w tych rejonach Polski.

Honorowy patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas. Patronat medialny imprezy sprawowany był przez Radio Kielce. Organizatorami Młodzieżowego Championatu byli: Okręgowy Związek Hodowców Koni w Kielcach, Starosta Powiatu Kazimierskiego i Wójt Gminy Opatowiec – pełniący jednocześnie funkcję gospodarza championatu.

W tym dniu dopisała zarówno pogoda, jak i zaproszeni znamienici goście. Swoją obecnością zaszczycili m.in. Czesław Siekierski – poseł do PE, Mieczysław Gil – senator RP, Tadeusz Kowalczyk – przewodniczący Sejmiku Województwa, wraz z radnymi, Piotr Żołądek – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Robert Jedliczka – prezes Okręgowego Zawiązku Hodowców Koni, wraz z członkami zarządu, Jan Nowak – starosta kazimierski, Jarosław Kusto – prezes Radia Kielce,

lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy gminy.

Otwarcia wystawy dokonał Sławomir Kowalczyk – wójt gminy Opatowiec, który powitał przedstawicieli władzy szczebla centralnego, wojewódzkiego, powiatowego, przedstawicieli samorządów gmin oraz wszystkich przybyłych na wystawę sympatyków końskiej urody. W dalszej oficjalnej części głos zabrali: Czesław Siekierski, Tadeusz Kowalczyk, Piotr Żołądek, Jan Nowak, Robert Jedliczka oraz Janusz Kopaczek – prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”.

Stałym, najważniejszym punktem imprezy jest wycena klaczy i ogierów. Komisja, z Przewodniczącym  Bogdanem Kuchejdą na czele, dokonała oceny 41 szt. koni (18 ogierów i 23 klacze),w kategorii: klasa I – ogiery roczne, klasa II – ogiery dwuletnie, klasa III – klacze roczne, klasa IV – klacze dwuletnie, klasa IV – klacze trzyletnie. Jak co roku, profesjonalną oprawę wyceny zapewnił Wojciech Semik – Kierownik Okręgowego Związku Hodowców Koni w Kielcach. Tytuł Super championa 2013 oraz główną nagrodę zdobył Aport – siwy dwulatek z hodowli Bogusława Dąbrowskiego z Klepaczów. Aport pokonał trzyletnią klacz Elejn ze stajni w Chłuchowie, w województwie podkarpackim.

Fundatorami nagród byli: marszałek Województwa Świętokrzyskiego, który   sfinansował puchary dla hodowców i rozety (flo) dla koni, wójt Gminy Opatowiec, który przekazał hodowcom pamiątkowe grawerowane tabliczki, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister Pracy i Polityki Społecznej oraz prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej ufundowali puchary.

Nagrody dla zwycięzców wręczali fundatorzy oraz zaproszeni goście. Po wręczeniu nagród odbył się przejazd bryczek i zaprzęgów konnych.

Wyjątkową atrakcją dla publiczności był pokaz sztuki jeździeckiej pt. „Husaria Sobieskiego i jazda turecka” w wykonaniu Polskiej Rewii Konnej. Pokazy kaskaderskie „zabrały” widzów w podróż w czasie. Na opatowieckim błoniu rozegrały się emocjonujące pojedynki i szarże, które były bardzo widowiskowe
i trzymały wszystkich w napięciu.

Po raz pierwszy na tej imprezie swoje stoiska z regionalnymi przysmakami i ciastami prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Opatowiec. Stoiska promocyjne przygotowały również instytucje z terenu województwa.

Tegoroczna impreza różniła się organizacyjnie od poprzednich – na rozległej murawie równolegle odbywały się: wystawa koni oraz występy artystyczne. W programie artystycznym, prowadzonym przez konferansjera wystąpiły dzieci i młodzież ze szkół gminy Opatowiec, orkiestra dęta OSP z Kociny, Koła Gospodyń Wiejskich w Opatowcu i Krzczonowie oraz artyści ludowi. Na scenie młodzi wykonawcy prezentowali  swoje umiejętności  wokalne, gry na instrumentach, tańce oraz inne pokazy. Wszystkich wykonawców publiczność nagradzała gromkimi brawami.

Na błoniach w Opatowcu gościło Radio Kiece z audycją „Świętokrzyskie na Fali. Przybij „piątkę” z Radiem Kielce”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych widzów. Dziennikarze z radia przeprowadzali liczne rozmowy z uczestnikami oraz zaproszonymi gośćmi imprezy, które w godzinach popołudniowych  „na żywo” emitowano na antenie.

Można było kupić siodła, kapelusze oraz inne akcesoria jeździeckie. Wszyscy uczestnicy imprezy smakowali „ dobre jedzonko” na wyśmienicie zaopatrzonych gastronomicznych stoiskach. Przed słońcem można było się schronić się „w ogródkach pod parasolem”. Na najmłodszych czekało bardzo dużo atrakcji, mi.in. dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, kule wodne i przejażdżki na kucykach. Nie zabrakło chętnych , do oglądania stajni, a co odważniejsi mogli  pogłaskać konia po chrapach.

Na wystawę do Opatowca „na mechanicznych rumakach” przyjechali z Kazimierzy Wielkiej miłośnicy motoryzacji, pokonując trasę przez Odonów, Gorzków, Plechów, Bejsce i Rogów. Dodatkową atrakcją był otwarty konkurs przewodnicki pn.„Opatowiec na Szlaku Jagiellońskim”, który umożliwił chętnym bezpłatne zwiedzanie Opatowca z przewodnikiem – prezesem Organizacji.

Również ciekawym, niecodziennym w tym dniu wydarzeniem były rozegrane na murawie błonia mecze rozpoczynające Powiatową Ligę Piłki Nożnej 2013 – otwarcie sezonu.

Tradycyjnie wystawę zakończyła zabawa taneczna „pod gwiazdami” na opatowieckich błoniach.

„XIV Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich” był wielkim rodzinnym piknikiem, który przyciągnął ludzi z całej Polski. Dzięki różnorodności dostępnych atrakcji i imprez towarzyszących nikt się nie nudził – wręcz przeciwnie – każdy uczestnik będzie wspominał ten piękny dzień aż do przyszłorocznej XV wystawy.

Oprac. Dorota Olech


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …