Rewolucja w cenach połączeń telefonicznych

W przyszłym roku możemy płacić za połączenia z telefonów komórkowych nawet o 85 proc. mniej. Operatorzy już przygotowują się do wojny ofertowej, z której najbardziej skorzystają konsumenci. Wszystko dlatego, że już od pierwszego stycznia zacznie obowiązywać nowa decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej, na podstawie której obniżone zostaną stawki w rozliczeniach międzyoperatorskich.

Do tej pory stawka za minutę połączenia w sieci komórkowej wynosiła około 30 groszy. W pierwszej połowie roku cena ta spadnie do 8 groszy za minutę, w lipcu ma być kolejna obniżka nawet do 4 groszy. Taka, od dawna oczekiwana korekta cen, pozytywnie odbije się na naszych kieszeniach. Chcąc dowiedzieć się więcej, „Zielony Sztandar” wysłał zapytania do czterech największych operatorów sieci komórkowych: Orange, T-Mobile, Play i Plus na temat spodziewanych obniżek. Biura prasowe nie chciały komentować decyzji Urzędu, a także nie chciały zdradzać swoich planów ofertowych na pierwszy kwartał roku 2013, tłumacząc swoje milczenie tym, że nie chcą na razie zdradzać swoich planów konkurencji. Możemy jednak spodziewać się znaczących obniżek cen. Jeżeli któryś z największych graczy pozostanie w tyle, nie formułując wystarczająco atrakcyjnej oferty, z całą pewnością straci abonentów. A na to nikt nie może sobie pozwolić. Obniżki obejmowały będą prawdopodobnie jedynie klientów zawierających umowy już po nowym roku, niewykluczone jednak, że będą tak korzystne, że indywidualnym odbiorcom opłacało się będzie zerwać umowę i zawrzeć nową, nawet uiszczając karę za odstąpienie od umowy.

Jak informuje komunikat na oficjalnej stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Zdaniem Prezesa UKE Magdaleny Gaj wdrożenie nowych zasad rozliczeń międzyoperatorskich wprowadza długo oczekiwaną przez konsumentów symetrię w opłatach za połączenia do każdej sieci komórkowej, jak również powinno przełożyć się na dalsze spadki cen detalicznych za połączenia telefoniczne.

Wprowadzenie nowych stawek jest wypełnieniem zaleceń Komisji Europejskiej, która rekomendowała wprowadzenie tak zwanych stawek symetrycznych na poziomie krajowym. Stawki symetryczne to stawki wyznaczone na takim samym poziomie dla każdego operatora, a jednocześnie określone na poziomie efektywnym kosztowo. Rozwiązanie dwuetapowe, jakie przyjęto w Polsce, przyjmujące stawkę przejściową na okres pierwszego półrocza 2013 roku ma na celu umożliwienie operatorom przygotowania się do dalszych obniżek. Decyzja podjęta została z rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że będzie wdrażana przez operatorów we wzajemnych rozliczeniach już od 1 stycznia w drodze odpowiednich aneksów.

W przyszłości możemy spodziewać się dalszych obniżek, zwłaszcza w zakresie połączeń międzynarodowych na terenie Unii Europejskiej. Celem Komisji Europejskiej jest daleko idące ujednolicenie stawek. Już podjęte zostały kroki zmierzające do obniżenia kosztów przesyłu danych w roamingu.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …