Lublin dołączył do grona europejskich metropolii

Port Lotniczy Lublin jest jedynym w powojennej Polsce lotniskiem wybudowanym od podstaw. Pierwszy samolot rejsowy z Londynu wylądował na lubelskim lotnisku 17 grudnia. W historycznej dla regionu chwili wzięło udział kilkuset gości z całego kraju. Budowa lubelskiego lotniska trwała dwa lata, kosztowała ponad 400 milionów złotych.

– To okno na świat i szansa na rozwój naszego regionu – podkreślali wszyscy zebrani na uroczystości goście. Na otwarciu Portu Lotniczego Lublin pojawili się m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, ministrowie, posłowie, władze miasta i regionu, prezesi innych polskich portów.

Port Lotniczy Lublin powstał dzięki staraniom i determinacji samorządowców a także mieszkańców Lubelszczyzny, którzy przy każdej okazji zabiegali o jego powstanie – zaznaczył obecny na uroczystości minister transportu Sławomir Nowak. Wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania lubelskiego portu lotniczego podziękował marszałek województwa Krzysztof Hetman. – Uroczystość otwarcia Portu Lotniczego Lublin jest chwilą, w której rozpoczynamy pisanie najnowszej historii województwa lubelskiego. Zajmujemy teraz inne miejsce na mapie Polski, Europy i Świata. Odległość przestała mieć znaczenie – dodał marszałek Hetman. – Wróciliśmy na lotniczą mapę Polski – radości nie krył również Grzegorz Muszyński prezes Portu Lotniczego Lublin.

Pierwszy samolot linii Ryanair z Londynu Stansted wylądował w Świdniku o 13.25. Przylecieli nim głównie mieszkańcy Lublina, Chełma i Zamościa, którzy spędzą w rodzinnych stronach zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Na pasażerów czekał tłum dziennikarzy i tort w kształcie terminalu i samolotu. – Mamy w końcu nasze regionalną autostradę do nieba – mówili tuż po wylądowaniu pasażerowie. Wielu z nich podkreśliło również, że dzięki lotnisku w Świdniku będą mogli częściej odwiedzać mieszkającą na Lubelszczyźnie rodzinę. W dobrych nastrojach przyleciała także załoga  irlandzkich linii lotniczych, piloci i stewardessy pozowali do zdjęć w mikołajkowych czapkach. Tuż po 14.30 wystartował samolot powrotny do Londynu. Wśród pasażerów znalazł się marszałek województwa Krzysztof Hetman.  Marszałek Hetman ma w Londynie kilka spotkań biznesowych, w planach jest również spotkanie z Ambasadorem RP w Londynie.

Z Portu Lotniczego Lublin odlatują samoloty do Londynu (lotniska w Stansted i Luton), Oslo i Dublina. Połączenia obsługują linie lotnicze Ryanair i WizzAir. Za kilka miesięcy port uruchomi połączenie z Liverpoolem. Budowa lotniska trwała dwa lata i kosztowała ponad 400 milionów złotych. Inwestycja została zrealizowana z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Terminal ma 11 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i istnieje możliwość jego rozbudowy. 17 grudnia, w dzień oficjalnego otwarcia lotniska w Świdniku, uruchomiono także kolejowe połączenie z Lublina na lotnisko. Przejazd trwa około 15 minut. Trasę obsługuje pięć par pociągów. Pociągi wyruszają z Dworca PKP w Lublinie i dojeżdżają do terminalu lotniska.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …