Budujcie razem Polskę nowych szans

– Każdemu z was kłaniam się nisko i proszę z pokorą: bądźcie jeszcze bardziej aktywni i życzliwi, bądźcie etyczni w swoim postępowaniu, budujcie razem Polskę nowych szans. W świecie, w którym z taką łatwością szuka się przede wszystkim wrogów, Polskie Stronnictwo Ludowe szuka partnera, a w rywalu dostrzega partnera do budowy pozytywistycznej wizji państwa opartego o zasady i wartości – podkreślił prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński na tradycyjnym noworocznym spotkaniu opłatkowym ludowców z Lublinie, które zgromadziło kilka tysięcy osób.

W swoim wystąpieniu prezes Stronnictwa Janusz Piechociński apelował o umacnianie w Polsce demokracji i odrzucenie języka podziałów. – Proponujemy nie tylko w wymiarze politycznym, ale także obywatelskim, pokój pojednanie, życzliwość i solidarność. Wymagamy od siebie, ale proponujemy też innym odrzucenie języka podziałów. Przekażmy tę nową ofertę, przyjaźni, solidarności i wzmacniania obywatelskiego poczucia służby – apelował prezes. Podczas konferencji prasowej wicepremier Janusz Piechociński powiedział, iż czas, by Lublin wrócił na specjalne miejsce na mapie przemysłu motoryzacyjnego. – Rozmawiamy w tej sprawie z azjatyckim inwestorem. Nasze deklaracje zostaną poparte przez specjalną ofertę. Chciałbym, aby znalazło się w niej nie tylko FSO, czy zakład w Tychach, ale także Lublin. Jest tutaj duży potencjał. Zarówno, jeśli chodzi o jakość kadr, jak i możliwości środowiska akademickiego. Poza tym na tym obszarze nie ma dużego zakładu motoryzacyjnego – dodał prezes Stronnictwa.

Prezes struktur lubelskich PSL, wiceprezes NKW PSL, marszałek Krzysztof Hetman wymienił w swoim wystąpieniu szereg inwestycji, jakie udało się zrealizować w ostatnich dwóch latach. Zapowiedział też przebudowę trasy Lublin – Biłgoraj. Nawoływał również do pojednania i zachęcał ludowców do wspólnych działań na rzecz regionu, kraju i Stronnictwa.

Wcześniej Janusz Piechociński i Krzysztof Hetman dokonali symbolicznego otwarcia ulicy Edwarda Wojtasa w Lublinie. Droga powstała na odcinku od ul. Stefczyka do ul. Choiny, jest przedłużeniem ul. Do Dysa. Nowe połączenie ma dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. – Ta ulica jest na wieki wieków dowodem pamięci o człowieku, który służył tej ziemi: Lubelszczyźnie i Lublinowi – podsumował prezes Janusz Piechociński.
Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zaznaczył, że uczestniczy w najliczniejszym spotkaniu opłatkowym na Lubelszczyźnie. Składając życzenia zebranym hierarcha zaznaczył, że opłatek jest przede wszystkim symbolem wdzięczności za to, że Bóg stał się człowiekiem, zamieszkał między nami, pokazał nam jak bardzo liczy się człowiek. Pokazał jak ważna jest służba człowiekowi, bo jest równoważna służbie samemu Bogu. -W świecie, w którym jest tyle konkurencji, tyle wiadomości złych, katastrofalnych, potrzeba nam dobrych słów, przeżyć i myśli, potrzeba wyciągniętej do drugiego człowieka dłoni z białym chlebem – przekonywał arcybiskup.

W miejskiej hali sportowej w Lublinie zgromadzili się ludowcy z całego regionu i goście z innych części kraju. Przybyli przedstawiciele centralnych urzędów, parlamentarzyści (posłowie PSL: Waldemar Pawlak, Franciszek Jerzy Stefaniuk, Jan Łopata, Genowefa Tokarska, Henryk Smolarz, poseł do PE Arkadiusz Bratkowski, oraz poseł koalicyjnego PO Stanisław Żmijan), członkowie władz regionalnych i miejskich, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa. Zebrani składali sobie życzenia i dzielili się opłatkiem. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość wysłuchania  koncertu w wykonaniu zespołów i kapel folklorystycznych.

(RM)


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …