Będą pieniądze na przedszkola

Przedszkole dla wielu młodych rodzin to jedyna szansa by kobita mogła wrócić do pracy. Właśnie brak miejsc w tych placówkach sprawia, że małżeństwa późno decydują się na dzieci, a jeśli już to zazwyczaj na jedno. Dlatego zwiększenie ilości miejsc w przedszkolach jest tak ważną społecznie i demograficznie kwestią.

Projekt PSL złożony w listopadzie ub. r. przewiduje wsparcie gmin w prowadzeniu edukacji przedszkolnej dla dzieci 5-letnich. W 2013 r. miałoby to kosztować 1 miliard zł. Według wiceszefa komisji edukacji Zbigniewa Włodkowskiego (PSL) w związku z tym, że rząd zdecydował, iż może przeznaczyć na ten cel tylko 500 mln zł, Stronnictwo przystało na tę kwotę. Okazała się, jednak że w nowym budżecie tych środków nie ma. – To może wywołać poważny zgrzyt w koalicji, nie możemy sobie pozwolić na to, że zniszczymy edukację, bo samorządy już dziś sygnalizują, że jest za mało pieniędzy na edukację szkolną dzieci – podkreślił Włodkowski. Zaznaczył, że PSL nie chce się zgodzić na zablokowanie prac nad swoją propozycją. Jak relacjonuje Włodkowski, w zeszłym tygodniu wbrew stanowiska rządu prezydium komisji edukacji zdecydowało, że prace nad projektem PSL i drugim obywatelskim (również przewidującym dodatkowe środki na przedszkola) będą trwały.

W ostatnich dniach września minister Jacek Rostowski zmienił zdanie. – Przedszkola należą do naszych absolutnych priorytetów i dlatego w projekcie budżetu, którym zajmować będzie się w tym tygodniu Rada Ministrów, zapewnimy środki, które pozwolą rozpocząć program pomocy dla przedszkoli od 2013 roku – powiedział minister finansów . Oznacza to, że Rostowski naprawi swój błąd i w budżecie będą środki na dofinansowanie przedszkoli.

Inicjatywa PSL i dodatkowe środki dla samorządów spowodują wzrost miejsc przedszkolnych nie tylko w miastach, ale również na terenach wiejskich. Edukacja przedszkolna jest najważniejszym etapem edukacji.

Dziecko w przedszkolu dużo lepiej się rozwija, a okresowa kontrola psychologa i logopedy daje szansę wcześniejszego wykrycia deficytów rozwojowych dziecka  i podjęcia odpowiednich działań profilaktycznych przez specjalistów. Ponadto zabawa z rówieśnikami, wspólne posiłki czy wspólne chwile odpoczynku budują i kształtują nowe relacje społeczne w przedszkolakach, uczą samodzielności. Wczesna edukacja przedszkolna jest prawdziwym i realnym sposobem wyrównywania szans edukacyjnych dzieci mieszkających na wsi, szczególnie z rodzin zaniedbanych społecznie, o co Polskie Stronnictwo Ludowe zabiega od wielu lat.

Finansowy zastrzyk dla samorządów szczególnie wiejskich i małych miast stwarza warunki do szerszego korzystania z  ustawowej możliwości tworzenia małych przedszkoli. Możliwość oddania dziecka pod opiekę przedszkolną zwiększa  odsetek kobiet, które chcą prowadzić aktywne życie zawodowe. W trudnej sytuacji gospodarczej szczególnego znaczenia nabiera wspieranie przedsiębiorczości wśród kobiet wiejskich – z jednej strony są one najbardziej zagrożone bezrobociem, konieczna jest więc ich aktywizacja zawodowa, z drugiej zaś strony to właśnie kobiety w środowisku wiejskim są często liderkami zmian.

Mariusz Trupacz

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …