Noc w Cytadeli

W imieniu Muzeum Niepodległości, jego oddziału – Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Stowarzyszenia WEST, Polskiej Fundacji Narodowej oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pragniemy Państwa serdecznie zaprosić na artystyczne zwieńczenie tegorocznej Nocy Muzeów w Cytadeli Warszawskiej, w sobotę 13 maja 2023 r.

Plenerowy koncert „Powstanie Styczniowe – muzyczna opowieść w murach Cytadeli Warszawskiej” w wykonaniu dziesięciorga artystów zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”  rozpocznie się o godz. 21:00, w pobliżu Muzeum X Pawilonu w Cytadeli (ul. Skazańców 25). Początek całej Nocy Muzeów w Cytadeli Warszawskiej natomiast już od 19:00.  Na całe wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.

Zapraszamy także w imieniu patronów medialnych koncertu  –  TVP Historia, Polskiego Radia, Gościa Niedzielnego, Tygodnika Przegląd, Tygodnika „Solidarność”, Zielonego Sztandaru oraz portalu Tysol.pl.

Koncert będzie tytułową muzyczną opowieścią – aktorzy, wokaliści i muzycy z „Sonanto” rozpoczną ją od utworów nawiązujących do dramatycznego końca pierwszej Rzeczypospolitej, później do dramatycznych prób przywrócenia państwowości w kolejnych dekadach XIX i XX wieku, w tym w szczególności do samego Powstania Styczniowego i jego znaczenia dla dalszych zmagań o niepodległość na przestrzeni kolejnych wieków.

Artyści nawiążą do twórczości takich postaci jak Juliusz Słowacki, Franciszek Kniaźnin, Konstanty Gaszyński, Adam Asnyk, Tadeusz Miciński, Mirosław Jezierski, Roman Kołakowski i wielu innych.

Zabrzmią m.in. „Pieśń konfederatów barskich” (sł. Juliusz Słowacki, muz. Andrzej Kurylewicz), „Polonez 3 Maja” (Franciszek Dionizy Kniaźnin i Aleksander Rodowski), „Czarna Sukienka” (sł. Konstanty Gaszyński, muz. Zbigniew Preisner), „Miejcie nadzieję” (sł. Adam Asnyk, muz. Zbigniew Preisner), „Partyzanckie tango” (sł. autor nieznany, muz. Zbigniew Maciejowski) i wiele innych.

Zachęcamy do zapoznania się ze zwiastunem koncertu:

https://www.youtube.com/watch?v=GnrnuDGNB2c

Ponadto, w programie całego wydarzenia między innymi pokazy Grupy Historycznej Niepodległość 1863 (od 19:00), oprowadzanie po wystawie stałej X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (carskie więzienie śledcze – od 20:00), czy po twórczości malarza syberyjskiej katorgi – Aleksandra Sochaczewskiego


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży online



Podobne artykuły

  • W STULECIE NOBLA DLA REYMONTA

    „chcę (…) ze strzępów myśli i zaginionych obyczajów, z wrażeń z ziemi, ze wszystkiego co nasze, w najistotniejszej treści, odbudować …

  • Julia (Julianna) – córka Wincentego Witosa

    W zgodnej opinii świadków z epoki jedynaczka była oczkiem w głowie Wincentego Witosa. Wielka szkoda, że Julia nie napisała wspomnień …

  • O Tadeuszu Kościuszce na Mazowszu

    W roku Tadeusza Kościuszki ogłoszonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego z okazji 230. rocznicy Insurekcji (1794 – 2024), organizowanych jest wiele …