Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy

Ludowcy, jak co roku w grudniu, spotkali się w Dobrzycy na Zaduszkach Mikołajczykowskich. Oddali hołd Stanisławowi Mikołajczykowi, premierowi rządu RP na uchodźstwie, uczestnikowi powstania wielkopolskiego i legendarnemu przywódcy ruchu ludowego.

Obchody tradycyjnie rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym p.w. św. Tekli. Następnie delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka. W uroczystości wzięli udział m.in. były prezes Rady Ministrów Waldemar Pawlak, poseł Andrzej Grzyb, wicemarszałkowie czy lokalni samorządowcy. W sali Gminnego Centrum Kultury ogłoszono wyniki przeprowadzonego pierwszy raz plebiscytu – Społecznik Roku im. Posła Józefa Gruszki. Tytuł zdobyła Kamila Fabiś zgłoszona przez organizację ZP PSL Międzychód.

Zaduszki Mikołajczykowskie odbywają się zawsze w okolicach rocznicy śmierci premiera rządu na uchodźstwie i wicepremiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Stanisław Mikołajczyk zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. Ludowcy przywódcę ruchu wspominają w Dobrzycy, Damasławku, Wągrowcu i Poznaniu, czyli w miejscach, z którymi był związany.

Polityk wychował się w Strzyżewie. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w Dobrzycy zakładał pierwsze organizacje rolnicze. Praca u podstaw była bliska jego sercu. Lata temu mieszkańcy z własnej inicjatywy upamiętnili dorobek Stanisława Mikołajczyka stawiając obelisk.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły