5 najbardziej szkodliwych rzeczy dla wątroby

Wątroba to niewątpliwe organ, bez którego żyć nie możemy. Jest odpowiedzialna za wiele funkcji w naszym organizmie i jest w tym niezastąpiona, dlatego warto o nią dbać ze szczególną uwagą.

Wątroba to jedno z ogniw łańcucha układu pokarmowego, który pełni ponad 500 funkcji, tj. wytwarzanie glukozy, cholesterolu czy żółci, magazynowanie witamin oraz żelaza, wydzielanie enzymów do krwi, przekształcanie węglowodanów i białka w tłuszcze, odtruwanie organizmu z toksyn. Pomimo tego, że organ ten ma duże zdolności regeneracyjne, to nie zawsze jest w stanie podołać naszym złym nawykom.

Czego powinniśmy unikać, by mieć zdrową watrobę?

  1. Unikajmy spożywania dużych ilości tłustych mięs i słodkości – nawet okazjonalnie. Wątroba nie ma możliwości, by poradzić sobie z takimi ilościami węglowodanów i tłuszczy na raz. Efektem tego są zazwyczaj wzdęcia, niestrawność, zaparcia i bóle brzucha.
  1. Nie pijmy nadmiernych ilości alkoholu. Takie trunki, spożywane w nadmiarze, prowadzą do uszkodzenia wątroby. W zależności od różnych czynników mogą objawić się pod postacią stłuszczenia, marskości czy nawet zapalenia wątroby. Co ciekawe, bardziej narażone są kobiety.
  1. Wystrzegać się palenia papierosów. Wątroba nie jest w stanie nadążyć z usuwaniem toksyn, które zawarte sąw papierosach. Palenie papierosów może wywołać raka wątroby (dym z papierosów jest odpowiedzialny za co 4 przypadek nowotworów tego organu).
  1. Nie nadużywajmy leków. Mnóstwo z nich ma działanie hepatotoksyczne – to znaczy, że uszkadzają komórki wątrobowe, co zakłóca jej pracę. Do leków o tym działaniu zaliczają się popularne, dostępne bez recepty leki z paracetamolem.
  2. Nie dopuśćmy do otyłości. Powinniśmy absolutnie zrezygnować z fast foodów oraz potraw wysoko przetworzonych. Zastąpmy je warzywami i owocami. Postawmy na aktywność fizyczną, która uchroni nas przed wieloma dolegliwościami wątroby.

Joanna Mackiewicz


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły