Pamięć o zmarłych stanowi wartość dla wszystkich ludzi na całym świecie. Nie ma takiego miejsca na Ziemi, w którym nie oddawałoby się czci zmarłym i nie znano świąt i obrzędów zadusznych. Obchody święta są zróżnicowane i zależą od kultury oraz tradycji w danym kraju.
Pierwsze dni listopada poświęcone pamięci zmarłych to wielkie doroczne święta odprawiane ku ich pamięci. Terminy tych świąt wyznaczone zostały przez Kościół. W 835 roku papież Jan XI ustanowił 1 listopada jako uroczystość Wszystkich Świętych ku czci zmarłych – zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak i tych nikomu nieznanych. Ponad półtora wieku później, w 998 roku, ustanowiony został Dzień Zaduszny (2 listopada). Jest to dzień nabożeństw i modłów w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze drogę czyśćcową.
Zaduszkowe wędrówki ludów
Wędrówka naszych rodaków na groby swoich bliskich rozpoczyna się już w końcówce października. Polacy na Święto Zmarłych przemieszczają się we wszystkich kierunkach, nawet do najdalszych zakątków naszego kraju.
W całej Polsce, 1 i 2 listopada na wszystkie cmentarze przybywają niezliczone rzesze ludzi, aby odwiedzić groby najbliższych. Poszanowanie miejsc ostatniego spoczynku, pobożne nawiedzanie cmentarzy będących miejscem zadumy i refleksji, dbałość o groby bliskich – to wszystko zawsze było w Polsce obyczajem i tradycją, które zachowały się do dziś. W tych dniach, na grobach tonących w kwiatach, płoną znicze. Obyczaj nakazuje bowiem zapalić światło także na mogiłach zapomnianych, opuszczonych, takich których nie odwiedza już nikt bliski. Święto Zmarłych jest także dniem pamięci narodowej. Płoną więc lampiony i świece w cmentarnych kwaterach żołnierskich, na grobach powstańczych, na bezimiennych polnych i leśnych mogiłach wojskowych, na miejscach straceń, przy tablicach pamiątkowych poświęconych poległym i zabitym we wszystkich wojnach i powstaniach.
Święto Zmarłych na świecie
Dla katolików z Europy Dzień Wszystkich Świętych jest dniem zadumy i refleksji nad śmiercią, sensem ludzkiego życia i jego przemijaniem. Jednak mimo pewnych wspólnych cech i wśród krajów europejskich można zauważyć pewne różnice.
Francja. W tym kraju nie ma tradycji palenia zniczy na grobach. Natomiast powszechnym zwyczajem od wielu lat jest pielgrzymka młodych ludzi, w tym zza granicy, do grobu legendarnej gwiazdy rocka – Jima Morrisona, który jest pochowany na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise. Młodzi czuwają nad grobem swego idola przez całą dobę, śpiewając i grając na gitarach jego przeboje…
Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-28-pazdziernika-3-listopada