Otwarci na współpracę

3 listopada w Lublinie odbył się I Kongres Samorządowy. Głównymi organizatorami tego przedsięwzięcia były: Fundacja Polskiej Akademii Nauk w Lublinie (organizacja pozarządowa łącząca doświadczenia biznesu i naukowców z PAN) oraz Urząd Statystyczny w Lublinie.

 Uroczystego otwarcia Kongresu dokonał gospodarz regionu lubelskiego, marszałek województwa Sławomir Sosnowski. Oprócz niego w Lublinie pojawili się też m.in. eurodeputowany Krzysztof Hetman (były marszałek woj. lubelskiego), posłowie Genowefa Tokarska i Jan Łopata, wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki, wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP (uczestniczyli w Kongresie w trybie roboczym), pokaźne grono samorządowców (prezydentów i burmistrzów miast, starostów, wójtów, radnych wszystkich szczebli samorządu), przedstawiciele biznesu oraz nauki. – Szczególnie cieszę się z obecności świata nauki. Bo właśnie spotkania w tej oprawie są niezwykle potrzebne. Ten kongres odbywał się w przełomowym momencie. Z jednej strony kończy się stara perspektywa unijna, a równocześnie rozpoczęliśmy już wydawanie środków z nowej perspektywy. Przypomnę, że zanim rozpoczęliśmy wydawanie tych środków, to odpowiednio do tego się przygotowaliśmy. Stworzyliśmy obszary strategicznej interwencji, obszary funkcjonalne, stworzyliśmy ZIT-y. Wszystko to, aby razem lepiej współpracować, aby granice administracyjne nie blokowały rozwoju, zmian na lepsze. W tym momencie chcę podziękować wszystkim, którzy z takimi inicjatywami i propozycjami wyszli. Życzę, żeby po tym kongresie również pojawiły się ciekawe pomysły. Życzę sobie, by powstał też taki ośrodek dialogu samorządowego. Cieszę się, że PAN chce brać w tym udział. Włączenie środowisk naukowych do tej współpracy jest szalenie ważne – mówi….

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-2


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły