Dobro rodzi się ze współpracy

Rozmowa z Franciszkiem Jerzym Stefaniukiem,

b. wicemarszałkiem Sejmu i posłem PSL

• Z czym pozytywnym kojarzy się panu VII kadencja Sejmu?

– Z dobrą współpracą z rządem. Dzięki temu wynegocjowaliśmy z Unii Europejskiej prawie 500 miliardów złotych na politykę spójności, rozwój wsi i rolnictwa. To znacząco poprawi warunki życia polskich rodzin. Świadczy też o tym, że PSL jest skuteczne i potrzebne Polsce.

• Nie ma obaw, że po 1 maja 2016 r., gdy skończy się okres ochronny, polska ziemia będzie masowo wykupywana przez cudzoziemców?

– Batalia jaką w tej sprawie w Sejmie stoczył PSL okazała się zwycięska. Udało się uchwalić ustawę chroniącą ziemię rolną przed wykupem przez obcokrajowców i przed spekulacyjnym obrotem.

• PiS straszył, że za tej koalicji Lasy Państwowe są zagrożone prywatyzacją.

– To nieprawda. Ludowcy zawsze chronili to dobro całego społeczeństwa. Chcieliśmy wprowadzić do Konstytucji zapisy chroniące Polskie Lasy przed prywatyzacją. Projekt poparła PO i SLD, natomiast PiS niestety był przeciw prawnemu zabezpieczeniu.

• Jak pan ocenia ekspansję polskiej gospodarki?

– Cały świat boryka się z kryzysem ekonomicznym. Niemniej jednak Polska otwiera nowe rynki dla polskich przedsiębiorców i producentów rolnych. Nasza żywność podbija świat. Tegoroczny poziom eksportu polskich produktów rolnych może sięgnąć 25 miliardów euro. Cieszy, że duża w tym zasługa ministerstwa rolnictwa i gospodarki kierowanych przez ludowców Marka Sawickiego i Janusza Piechocińskiego. Uważam, że trzeba mocno wspierać polskich przedsiębiorców, bo to oni dają Polsce miejsca pracy, płacą podatki i aktywizują lokalne środowiska.

• Czy sprawy dotyczące polityki prorodzinnej idą we właściwym kierunku?

– Oczekiwania są zawsze większe niż możliwości realizacji, jednak mamy znaczące osiągnięcia. Dzięki staraniom Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Władysława Kosiniak-Kamysza, przy dobrej współpracy jego resortu z parlamentem, Polacy mają najdłuższy w Europie urlop rodzicielski. Co miesiąc przez rok po urodzeniu dziecka rodzice dostaną 1000 zł nowego świadczenia rodzicielskiego. Rodziny, które przekroczą próg dochodowy nie stracą wsparcia finansowego państwa. Wszyscy rodzice, bez względu na formę zatrudnienia, mają ubezpieczenie na urlopie wychowawczym. Przybywa żłobków, a rodziny wielodzietne otrzymują wsparcie. To tylko niektóre z wielu pozytywnych rozwiązań.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-21-27-pazdziernika


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły