Warto wiedzieć

Masaż tybetański połączony jest z akupresurą, czyli z uciskaniem tych miejsc, które odpowiadają za prawidłowy obieg energii w naszym organizmie. Stosuje się go u osób osłabionych chorobą, długotrwałym bólem lub nadmiernym stresem. Daje dobre rezultaty przy zmianach w kręgosłupie, napięciach mięśniowych, bolących mięśniach i ścięgnach. Dodatkowym efektem masażu tybetańskiego jest uczucie odprężenia.

Makarony nie tuczą, a dostarczają wielu składników odżywczych: skrobi, błonnika, witamin, mikroelementów. W 100 gramach makaronu znajduje się 75 proc. węglowodanów, 12 proc. wody, 10-13 proc. białka, 0,6-1 proc. soli mineralnych i tylko 1 proc. tłuszczu. Taka porcja ma 360 kcal. W kluskach jest też dużo potasu, magnezu, wapnia, żelaza, witamin z grupy B. Produkty zbożowe w piramidzie zdrowia zajmują aż 40 proc. naszego zapotrzebowania energetycznego, podczas gdy mięso, jaja, wędliny tylko 10 proc.

W diecie małego dziecka powinny znaleźć się dania z różnych kasz, a także z ryżu. Przetwory zbożowe zawierają bowiem wiele cennych witamin i mikroelementów. Szczególnie zasobne są w witaminy z grupy B, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Składniki zawarte w kaszy jaglanej wspomagają porost włosów, zaś obecne w kaszy jęczmiennej oczyszczają organizm. Z kolei kasze kukurydziane i owsiane zapobiegają zaparciom.

Nadużywanie preparatów na bazie żeń-szenia jest niewskazane. Może pojawić się senność, bóle głowy, złe samopoczucie, nadciśnienie, biegunka i zmiany na skórze. Jednorazowa kuracja nie powinna trwać dłużej niż 2 miesiące. W zależności od dawki, żeń-szeń zwiększa lub obniża ciśnienie krwi. Może to wywołać także arytmię serca, bezsenność, alergię lub bolesność piersi. Żeń-szeń ma działanie przeciwzakrzepowe, nie mogą go więc stosować osoby chore na hemofilię i inne zaburzenia krzepliwości krwi.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-23-29-wrzesnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły