Społecznik, wizjoner , inwestor

Rozmowa z Bogusławem Włodarczykiem, starostą opatowskim

 • Panie starosto, jakie nadzieje wiąże powiat z przyjętym ostatnio programem dofinansowania dróg powiatowych i gminnych?

– Program przyjęty przez rząd w zakresie finansowania autostrad i dróg szybkiego ruchu spełnia nasze oczekiwania. W projekcie mamy przebudowę dróg S74 od Sulejowa przez Kielce, Opatów, Kraśnik do Lublina oraz drogę F8, która leci w kierunku Niska. Realizacja tych założeń rządowych praktycznie rozwiąże problem dróg krajowych na terenie powiatu. W naszym programie ujęto też drogi powiatowe i gminne. Mamy dwa programy. W pierwszej kolejności remontujemy drogi uszkodzone przez powódź i widać te roboty. Natomiast odnośnie remontów pozostałych dróg, mamy problemy. W poprzednich latach otrzymywaliśmy w pierwszej transzy 50 proc., a w lipcu resztę. W tym roku otrzymaliśmy pierwszą transzę, a z powodu suszy – wnioski o dofinansowanie na drugą, składane są do końca października. W tej sytuacji decyzje być może będzie podejmował inny rząd. Jednak w tym roku zrealizowaliśmy i przebudowaliśmy już ponad 40 km wszystkich dróg. Jeden kilometr to średnio koszt średnio 220 tysięcy złotych, co razem daje około 9 milionów zł.

• Rolnictwo opatowskie jest w czołówce województwa świętokrzyskiego. Jak pan starosta ocenia sytuację w rolnictwie po tegorocznej suszy?

– W tym roku na plonach rolnictwa zaważyły susze. Trzeba pamiętać, że w kwietniu, maju i czerwcu były deszcze, więc plony zbóż i owoców miękkich są bardzo dobre, natomiast zagrożone są plony kukurydzy oraz buraków i warzyw okopowych. Na ile to się odbije na dochodowości rolników – nie wiem. Z pewnością, co już widać, susza zaważy na cenach rynkowych produktów. W tej sytuacji pożądana jest pomoc państwa dla rolników. W naszym regionie szczególna tragedia dotknęła uprawy porzeczki. Rolnicy odebrali z niepokojem skandaliczną rozbieżność między zapowiadanym w Sejmie przez wiceministra dofinansowaniem na poziomie 800 złotych, a późniejszą informacją ministra o zaledwie 600 złotych. Samą decyzję o dofinansowaniu oceniam jednak pozytywnie.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-23-29-wrzesnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły