II wojna światowa (1939-1945) była najkrwawszym konfliktem w historii świata. Szacuje się, że w trakcie jej trwania zginęły ok. 72 mln ludzi, z tego 45-55 mln cywilów, a około 35 mln zostało rannych. Po stronie aliantów poległo 61 mln osób, a po stronie państw Osi – 11 mln.
W latach 1939-1945 zginęło ponad 6 mln obywateli Polski i osób polskiego pochodzenia. W całej II wojnie światowej zaangażowanych było ponad 110 mln żołnierzy z 33 krajów. Konflikt swym zasięgiem obejmował aż 5 kontynentów i 3 oceany.
Pilne poszukiwanie superbroni
Gdy na horyzoncie zbierały się chmury II wojny światowej, rozpoczął się wyścig zbrojeń i pilne poszukiwanie najnowszej destrukcyjnej broni. Wszystko zaczęło się w roku 1933 od Leo Szilarda – 30-letniego węgierskiego fizyka pracującego w Londynie. Uciekł właśnie z Niemiec, wraz z pierwszą falą Żydów szukających schronienia przed hitlerowską Trzecią Rzeszą. Szilard marzył o wykorzystaniu energii atomu do wynoszenia statków kosmicznych poza Ziemię, by badały Układ Słoneczny. Jak na ironię jednak, zamiast wykorzystać atom do wysłania ludzi w kosmos dziewięć lat później, 2 grudnia 1940 r. Szilard i Einstein przekonali prezydenta Franklina D. Roosevelta, że rozszczepienie atomu może dać broń potężniejszą od wszystkiego, co dotychczas znano. Niemcy – dodali – a prawdopodobnie również Japończycy pracują już nad taką superbronią. (Istotnie, pracowali. Na szczęście jednak żadne z mocarstw Osi nie miało dość przenikliwości, by inwestować w reaktory jądrowe, niezbędne do badań nad rozszczepieniem atomu). Prezydent Roosevelt postanowił uruchomić okryty najgłębszą tajemnicą Program Manhattan. Szilard wraz z tuzinem innych fizyków do niego przystąpił. Pracami teoretycznymi kierował fizyk amerykański Robert Oppenheimer (zwany ojcem bomby atomowej).
Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-22-28-lipca