Łazik marsjański Legendary III zbudowany przez studentów Politechniki Rzeszowskiej zajął pierwsze miejsce na prestiżowych, amerykańskich zawodach University Rover Challenge 2015. To wielki sukces Polaków.
Zawody University Rover Challenge są przeznaczone dla zespołów studenckich z całego świata. Ich zadaniem jest zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, który będzie spełniał określone wymogi, a następnie rywalizowanie z innymi zespołami w konkurencjach terenowych symulujących misje marsjańskie. Rywalizacja ta odbywa się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah. W tym roku zespół studentów z Legendary Rover Team zajął w tym konkursie pierwsze miejsce. Łazik testowano w pięciu konkurencjach. Urządzenie sprawdzało zadany obszar geologiczny, m.in. pobierało próbki z głębokości co najmniej 5 cm i badało na pokładzie łazika jej wilgotność i pH. Konserwowało także inne urządzenia, dostarczało pakunki w poszczególne miejsca i po mistrzowsku pokonywało przeszkody na trudnym, pustynnym terenie. Warto zauważyć, że podczas zawodów pojazd jest sterowany z pewnej odległości przez studentów-konstruktorów, którzy jedynie za pomocą kamery mogą obserwować działanie łazika. Legendary III wszystkie te zdania wykonał znakomicie, zdobywając 460 punktów na 500 możliwych. Drugi na podium zespół BYU Mars Rover z amerykańskiego Brigham Young University studenci z Rzeszowa wyprzedzili aż o 89 punktów. Rozmawiając ze zwycięską ekipą w czasie I Forum Technologii Kosmicznych i Satelitarnych, gdzie łazik także był prezentowany, dopytywałem, czy ten pojazd jest już gotowy, aby polecić na Marsa i badać tę planetę. – Wszyscy się o to pytają, ale niestety nie. Tutaj mamy np. gumowe koła, które na Marsie nie mają racji bytu. Ale z drugiej strony pojazd ma sporo osprzętowania, które jest używane w misjach planetarnych. Nasz łazik ma przede wszystkim najlepiej spełnić wysokie wymagania podane przez organizatorów konkursu. Został zbudowany po to, by wygrać ten prestiżowy konkurs, natomiast kwestią otwartą jest to, czy później NASA nie sięgnie po niektóre ciekawe pomysły od studentów, budując swój pojazd – mówili z rozbrajającą szczerością.
Seweryn Pieniążek
Fot. Autor
Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-1-7-lipca