Branża motoryzacyjna zwiększa nakłady inwestycyjne

– Po pięciu miesiącach 2015 r. wyprodukowano w Polsce już 298491 samochodów osobowych i lekkich dostawczych, zdecydowanie przekraczając połowę produkcji z całego poprzedniego roku – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z dziennikarzami 3 lipca 2015 r. w MG.

Szef resortu gospodarki zaznaczył, że przemysł motoryzacyjny odgrywa ważną rolę w eksporcie polskich produktów. – Większość produktów motoryzacyjnych trafia do odbiorców w krajach Unii Europejskiej. Niezmiennie największym odbiorcą pozostają Niemcy, do których w 2014 r. trafiło 30,78 proc. polskiego eksportu motoryzacyjnego ogółem – powiedział. – Mniejsze udziały mają Wielka Brytania, Włochy oraz Czechy i Hiszpania – dodał.

Minister gospodarki poinformował, że największy udział w eksporcie polskiej branży motoryzacyjnej utrzymują części i akcesoria motoryzacyjne. – W okresie trzech pierwszych miesięcy 2015 r. eksport części i akcesoriów wzrósł do 2,22 mld euro, co stanowi wzrost o 10,76 proc. w stosunku do takiego samego okresu 2014 r. – powiedział.

Wicepremier Piechociński podkreślił również, że jednym z priorytetów MG jest współpraca nauki i biznesu oraz wspieranie innowacyjnych rozwiązań w obszarze motoryzacji. – Ministerstwo Gospodarki promuje wspólne działania przemysłu motoryzacyjnego i polskich instytutów oraz ośrodków naukowo-badawczychpowiedział.Wspieramy także rozwój szkolnictwa zawodowego, w przypadku motoryzacji blisko współpracując z konkretnymi producentami – dodał.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły