Rozmowa z Tadeuszem Tupajem, prezesem Podkarpackiego Stowarzyszenia Agroturystycznego „Gospodarstwa Gościnne”. Pan Tadeusz prowadzi również wraz z żoną Czesławą własne gospodarstwo agroturystyczne „Ekozagroda” w Dębnie
• Panie prezesie, ilu członków liczy Podkarpackie Stowarzyszenie Agroturystyczne „Gospodarstwa Gościnne”?
– Działamy od lat 19. Pierwotnie byliśmy kołem Stowarzyszenia Galicyjskie „Gospodarstwa Gościnne”, potem rozpoczęliśmy działalność jako samodzielne stowarzyszenie. Trzon założycielski stanowiło 15 gospodarstw, później szybko ta liczba urosła – najpierw do 30, potem doszły kolejne gospodarstwa. W pewnym momencie było ich aż 90. W ostatnim czasie część osób ze względów wiekowych lub innych zrezygnowała z prowadzenia takiej działalności. Po naszej wewnętrznej weryfikacji na chwilę obecną stowarzyszenie zrzesza 66 gospodarstw agroturystycznych.
• Te gospodarstwa posiadają swój system kategoryzacji. Pan doskonale się w tym temacie orientuje, ponieważ jest pan inspektorem, który odwiedza gospodarstwa i dokonuje odpowiedniej kategoryzacji. To są informacje ważne dla potencjalnych turystów, więc chciałbym, żeby pan wyjaśnił, na czym ten system polega i o czym nas informuje.
– Podobnie jak hotele mają gwiazdki, które odzwierciedlają określone wymogi i standardy spełnione przez hotel, tak także gospodarstwa agroturystyczne dbają o spełnienie określonych wymogów dotyczących jakości świadczonych usług. System ten jest w pełni dostosowany do wymogów obowiązujących w krajach UE, czyli wymogów EUROGITES, i dlatego jest w ten sposób zrozumiały także dla osób przyjeżdżających do Polski z zagranicy. W sumie są to trzy kategorie, a mianowicie jedno słoneczko, dwa i wreszcie trzy słoneczka, nadawane na cztery lata przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. I tak np. trzy słoneczka oznaczają m.in. pełne ubezpieczenie OC oraz łazienkę bezpośrednio w pokoju. Istotną zmianą w ostatnim czasie jest wprowadzenie kategoryzacji w dwóch odrębnych grupach: „Wypoczynek na wsi” i „Wypoczynek u rolnika”. Wiemy bowiem, że dzisiaj tylko część osób mieszkających na wsi zajmuje się rolnictwem. Dla tych osób, które chcą koniecznie spędzić urlop w gospodarstwie rolniczym, podawana jest właśnie informacja, że dane gospodarstwo gwarantuje „Wypoczynek u rolnika”. Aby gospodarstwo zostało uznane za rolnicze, muszą być w nim hodowane przynajmniej trzy rodzaje zwierząt hodowlanych.
Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-15-21-lipca