Warto wiedzieć

Leków kardiologicznych i środków przeciwalergicznych nie wolno popijać sokiem grejpfrutowym. Zawarte w nim flawonoidy obniżają poziom enzymów trawiennych, co zwiększa stężenie leku we krwi. Z kolei mleko i kefir utrudniają wchłanianie penicyliny i tetracyklin. Zasadowy odczyn sprawia, że tabletki rozpuszczają się zbyt wcześnie, drażniąc ścianki jelit. Żadnych leków, zwłaszcza przeciwbólowych, nie należy popijać alkoholem. Może bowiem dojść do uszkodzenia wątroby.

Osoby ze schorzeniami stawów nie powinny jeść białego sera z pomidorami. Pomidory zawierają kwasy, które łączą się ze znajdującym się w serze wapniem, tworząc nierozpuszczalne kryształki. Mogą one odkładać się w stawach, a organizm nie potrafi ich usunąć. Szkodliwe złogi mogą doprowadzić do powstania w stawach stanów zapalnych, czego objawem jest ból i gorączka. Pomidorów nie powinno łączyć się też ze świeżymi ogórkami i cukinią.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru: http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-10-16-czerwca


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły