Najbliższe wakacje studenci kształcący się, a jednocześnie mający meldunek na Mazowszu otrzymają szansę odbycia praktyk zawodowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie i jego delegaturach. Czeka na nich 110 miejsc. Tyle osób będzie mogło odbyć podczas wakacji letnie praktyki zawodowe. Nabór wniosków zaczął się już 9 czerwca br.
Studenckie „Praktyki u Marszałka” to bardzo interesujący, nowatorski program autorski Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, który przewiduje letnie praktyki dla studentów w miesiącach: lipcu, sierpniu i wrześniu br. Miejscem ich będzie siedziba Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, a także delegatury w Płocku, Ciechanowie, Radomiu, Ostrołęce i w Siedlcach. Praktyki zostały przygotowane wysoce profesjonalnie, a ich uczestnicy otrzymają stosowne honoraria.
Program praktyk adresowany jest do studentów uczących się na stacjonarnych studiach wyższych zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych na Mazowszu.
Oto co powiedział na temat tej inicjatywy marszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Adam Struzik: – W swojej pracy spotykam wielu młodych ludzi. Z rozmów z nimi wiem, że takie wakacyjne praktyki są bardzo potrzebne. Dlatego zdecydowałem, że umożliwimy studentom poznanie pracy w urzędzie marszałkowskim od strony praktycznej. Będzie to dla nich doskonała okazja do sprawdzenia i utrwalenia wiedzy, którą posiedli w trakcie studiów, a także do zdobycia tak cenionego przez pracodawców doświadczenia zawodowego.
Studenci będą mogli wybrać miejsce praktyki w którymś z departamentów merytorycznych, kancelarii czy delegaturze. Jednak ten wybór powinien być zbieżny z ich kierunkiem studiów. Preferowane będą prawo i administracja, zarządzanie, polityka społeczna, ekonomia i finanse, rolnictwo, ochrona środowiska, geodezja, geologia, geografia, informatyka i kulturoznawstwo.
Praktyki będą trwały jeden miesiąc i obejmą 150 godzin zegarowych. W tym czasie praktykanci poznają specyfikę działania urzędu marszałkowskiego, a także praktykę stosowania prawa administracyjnego, zasady przepływu informacji i komunikowania się pracowników wewnątrz urzędu oraz z ich klientami. W praktyce studenci zorientują się, jak sprawnie są realizowane sprawy urzędowe. W procedury pracy urzędu wprowadzi praktykanta jego opiekun, czyli ktoś z pracowników biura. Praktyki będą przebiegały zgodnie z przygotowanym wcześniej indywidualnym programem.
Jerzy Wojciewski
Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru: http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-17-23-czerwca