PSL wzmacnia powiaty

Odbudowany samorząd terytorialny zaczyna mieć coraz poważniejsze problemy. W związku z tymi problemami 12 kwietnia 2013 r. w Sejmie RP odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego. W konferencji uczestniczyli: poseł PSL, szef komisji samorządu terytorialnego Piotr Zgorzelski,  prof. Jerzy Stępień – były prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz Jan Grabiec – starosta legionowski.

Samorząd terytorialny w związku z wadliwą legislacją traci rocznie 8 mld zł. Nierównowaga finansowa samorządów terytorialnych jaką możemy dostrzegać coraz wyraźniej jest poważnym problemem jaki należy rozwiązać. Samorząd wziął na siebie ciężar rozwojowy naszego kraju przyczyniając się do zwiększenia ilości miejsc pracy, powodując wzrost PKB, gromadząc również przedsiębiorców wokół tych przedsięwzięć.

– Samorządy terytorialne zostały obgryzione do samych kości. Więcej już nie potrafią znieść. Potrzebna jest szybka praca nad obywatelskim projektem, który samorządowcy przynieśli do Sejmu w ubiegłym roku – powiedział poseł Piotr Zgorzelski. Poseł Zgorzelski zapowiedział także, że w środę sejmowa podkomisja rozpocznie prace nad projektem nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. „Oskubywanie” prowincji dotyka najbardziej powiaty, których budżet jest subwencyjno-dotacyjny, nieposiadający niemal w ogóle własnych dochodów, co samo w sobie rodzi wiele problemów.

Polskie Stronnictwo Ludowe reagując na problemy samorządowe proponuje rozwiązanie nazwane roboczo „Trójpak samorządowy”, na który składa się:

1. Modernizacja Powiatowych Urzędów Pracy w taki sposób aby pomagać ludziom, którzy rzeczywiście chcą wyjść z bezrobocia.

2. Samorządowy fundusz drogowy, który budowany byłby z VAT od inwestycji wykonywanych przez samorząd.

3. Administracja zespolona, która przyczyni się do rozwiązania skomplikowanych problemów oraz przyczyni się do tego aby służby takie jak ochotnicze straże pożarne, weterynarie oraz inne jednostki działały wspólnie i w sposób zorganizowany.

Wielu samorządowców odczuwa że samorząd jest zagrożony dlatego też należy reagować i wzmacniać samorząd, a nie doprowadzać go do upadku. Mamy nadzieję, że proponowane zmiany przyczynią się do poprawy jakości rządzenia i ułatwienia życia po za wielkimi miastami. Polskie Stronnictwo Ludowe jest i zawsze będzie naturalnym obrońcą władzy samorządowej w Polsce.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży online



Podobne artykuły