Zasłużeni dla powiatu kaliskiego uhonorowani

W minioną sobotę, w sali koncertowej kaliskiego UAM-u odbyło się Święto Powiatu Kaliskiego. Podczas uroczystości wręczono medale „Zasłużony dla powiatu kaliskiego”.

Rada Powiatu Kaliskiego przyznała medal pośmiertnie Kazimierzowi Kościelnemu, wybitnemu człowiekowi i politykowi, za ogromny wkład w rozwój powiatu kaliskiego i regionu. Odznaczenie odebrał jego syn – Piotr Kościelny.

Drugi medal otrzymał Franciszek Siegień, właściciel firmy „Elena”, za produkcję wyrobów najwyższej jakości w warunkach przyjaznych środowisku oraz za zaangażowanie w promocję regionu kaliskiego.

Z kolei Zespół Kabaretowo-Ludowy Niechcice wraz z jego kierownikiem – Lucyną Kaźmierczak zostali uhonorowani medalem za rozwój kultury w powiecie, a przede wszystkim za pielęgnowanie tradycji ludowych i promocję regionu kaliskiego.

Odznaczenie przyznano również Stanisławowi i Urszuli Zymon, właścicielom Szkółki Krzewów Ozdobnych Zymon za produkcję wyrobów najwyższej jakości w warunkach przyjaznych środowisku.

Starosta kaliski Krzysztof Nosal nagrodził statuetkami osoby wyróżniające się w dziedzinie kultury – za szeroką działalność kulturalną, promocję powiatu i działalność charytatywną. Otrzymały je Mieczysława Jaskuła i Elżbieta Aleksander.

W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości z gospodarzem obiektu prof. dr hab. Mirosławem Śmiałkiem, dziekanem Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu na czele. Przybyli posłowie RP: Leszek Aleksandrzak, Józef Racki, Adam Rogacki, Piotr Walkowski, Wojciech Ziemniak oraz senator RP Witold Starz. Władze województwa reprezentował Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, obecny był również prezydent Kalisza Janusz Pęcherz, a także szefowie służb mundurowych, powiatowych jednostek, włodarze sąsiednich powiatów i gmin oraz mieszkańcy powiatu.

Przybyłych na uroczystość gości powitał i podsumował miniony rok pracy Rady Powiatu Kaliskiego jej przewodniczący Mieczysław Łuczak.

– Prężny rozwój powiatu jest możliwy nie tylko dzięki mieszkańcom, aktywnie włączającym się w działania władz samorządowych, ale również dzięki temu, że mamy nawiązaną owocną współpracę z gminami i z wieloma instytucjami, dzięki którym nasze pomysły zyskują poparcie. Mam wielką przyjemność przewodniczyć Radzie Powiatu Kaliskiego, radzie, która przyjmując poszczególne uchwały decyduje o tym, jakiego powiatu chcemy, by nam wszystkim żyło się lepiej – mówił przewodniczący Mieczysław Łuczak.

Starosta kaliski Krzysztof Nosal podsumował rok inwestycyjny w powiecie, zaznaczając, że każde z realizowanych przedsięwzięć miało dofinansowania zewnętrzne, co jest niezwykle ważne dla powiatu.

– Powiat Kaliski wkroczył na drogę dynamicznego rozwoju, a dzieje się tak dzięki szerokiej współpracy na każdym szczeblu samorządu, dzięki sprawnie prowadzonej polityce prospołecznej, rozwiązaniom prorozwojowym i determinacji w poszukiwaniu środków z zewnątrz na dofinansowanie naszych lokalnych działań. Pamiętamy o tym, że nasz powiat to my i nasze rodziny. Wiemy o tym, że tylko twórcza praca i zgoda wśród mieszkańców i rządzących gwarantują powodzenie wielu zamierzeń realizowanych w naszym powiecie.

Do wielu rzeczy trzeba podchodzić z pasją i wielkim zaangażowaniem, tylko taka postawa gwarantuje coraz lepsze życie nas wszystkich. Przed nami jeszcze mnóstwo działań, przedsięwzięć i planów. Wierzę, że wszystkie uda się zrealizować. Jesteśmy powiatem rozwojowym, na miarę nowoczesnej Unii Europejskiej. Razem tworzymy Zjednoczoną Europę i jesteśmy jej integralną częścią. Właśnie imieniem Zjednoczonej Europy postanowiliśmy nazwać rondo – pierwsze pobudowane na drogach powiatowych, by zaznaczyć nasze miejsce na mapie Europy – mówił starosta Krzysztof Nosal.

Wieczór uatrakcyjniła koncertem karnawałowym Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

Wioletta Przybylska

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły