Senackie poprawki PSL do budżetu

Senator RP Andżelika Możdżanowska wzięła udział w konferencji prasowej dotyczącej wprowadzonych poprawek do Ustawy budżetowej 2013.

Senat przegłosował budżet na 2013 rok. Budżet został zaprojektowany, tak by polskie finanse publiczne były bezpieczne, polska gospodarka była bezpieczna. W Senacie zgłoszono 97 poprawek, 12 zostało przegłosowanych pozytywnie min. właściwe przywrócenie funduszu kościelnego, podniesienie limitu na fundusz ubezpieczeń społecznych z 6 mld na 12 mld, a także zwiększono środki dla Państwowej Inspekcji Pracy na egzekwowanie przepisów prawa i kontrole oraz 3 mln środków finansowych zagwarantowano na pokrycie kosztów realizacji na terenie Federacji Rosyjskiej pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej, która miała miejsce pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010.

Jest mi przykro, że nie były pozytywnie przyjęte przez senatorów poprawki Klubu Parlamentarnego PSL, które zgłosiłam. Były to poprawki inwestycyjne które obejmowały:

„II etap obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego – rozpoczęcie inwestycji w ciągu drogi S 11”.

Rozpoczęcie inwestycji” – budowa obwodnicy miasta Jarocina w ciągu drogi krajowej nr S 11.

„Rozpoczęcie inwestycji” – budowa obwodnicy Kępna w ciągu drogi krajowej nr S 11 (budowa zjazdu z drogi S 8 na węźle komunikacyjnym w Kępnie).

„Budowa obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego DK15”.

W kwestii obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, na I etap wydane zostały środki w kwocie ok. 300 mln zł. Dzisiaj ta obwodnica kończy się przy centrum handlowym. Rozumiem, że musimy dbać o konsumpcję, ale nie może być tak, że drogowcy mają blokadę i tak naprawdę nie ma dzisiaj żadnego rozwiązania pozytywnego. Jeśli chodzi o inwestycję w Ostrowie to są spełnione wszystkie kwestie związane z jej realizacją. Tak naprawdę droga ta jest dziś w załączniku 1A, który to stanowi wykonanie inwestycji do 2013 roku. Przygotowane są tereny, które zostały wykupione, lasy państwowe zorganizowały wycinkę, a samorząd zainwestował w zjazdy prawie 14 mln zł, ale niestety ukończenie/sfinalizowanie wypadło z realizacji.
Kępno czeka na obwodnicę już 20 lat, w latach 80-tych były pierwsze opinie, że ta inwestycja będzie realizowana, niestety do dnia dzisiejszego tej obwodnicy nie ma. Zdaję sobie sprawę, że środków finansowych na realizację infrastruktury drogowej jest mało, dlatego w poprawkach budżetowych zastosowałam kwoty na rozpoczęcie tych obwodnic, a więc: 50 mln na II etap budowy obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, 50 mln na budowę zjazdu z drogi S8 na węźle komunikacyjnym w Kępnie, 40 mln jeżeli chodzi o obwodnicę w Koźminie Wielkopolskim i kolejna realizacja to Jarocin – powiedziała podczas konferencji senator Andżelika Możdżanowska.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Wielkopolska uczy niemarnowania żywności

    W ciągu niespełna trzech lat Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył z budżetu na walkę z marnowaniem żywności trzy miliony złotych. Tym …

  • Trzy litery, niezliczone korzyści – OSP i KGW

    Dla lokalnych społeczności są nieocenione. Wykraczają poza ramy nazw, wpływając pozytywnie na życie społeczne i kulturę. Ochotnicy i Gospodynie budują …

  • Jak przyspieszamy rozwój Warmii i Mazur?

    Europejski Komitet Regionów to instytucja Unii Europejskiej, której głównym zadaniem jest reprezentowanie interesów regionalnych i lokalnych w procesie decyzyjnym UE. …