Polacy nie stawajcie więcej przeciw sobie

Politycy PSL złożyli wieniec pod Krzyżem – Pomnikiem w związku z przypadającą 16 grudnia 31 rocznicą pacyfikacji strajkującej kopalni „Wujek” w stanie wojennym.

– Niech Polacy nie stają więcej przeciw sobie – o oddanie w ten sposób czci tym, którzy zginęli walcząc o lepszą Polskę apelował pod pomnikiem upamiętniającym górników poległych w kopalni „Wujek” w Katowicach prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński.

Jako wicepremier i minister gospodarki oraz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, będąc przedstawicielem pokolenia studenckiego stanu wojennego, biorąc ze sobą i zapraszając w tym momencie dziękczynienia i pamięci także przedstawicieli młodszego pokolenia – pokolenia wolności – chciałbym do wszystkich zaapelować, aby te wyzwania z przeszłości, kiedy Polacy stanęli przeciwko sobie, nigdy się nie powtórzyły – podkreślił. Nie można oddać lepiej czci i pamięci tym, którzy odeszli w walce o wolność, w walce o Solidarność, o lepszą Polskę, jeśli ta ofiara będzie daremna i lepszej Polski nie będzie. To jest zobowiązanie nie tylko dla polityków i związkowców, ale dla każdego z obywateli, każdego Polaka. Myślami i modlitwą wszyscy są z 43-letnim górnikiem, który zaginął w kopalni „Mysłowice-Wesoła” i poszukującymi go ratownikami. To kolejny raz uzmysławia, jak trudna i niebezpieczna jest służba polskiego górnika. Dodał, że węgiel jest wielką szansą polskiej energetyki. Trzeba znaleźć racjonalne mechanizmy pogodzenia tego, co nazywa się pakietem klimatycznym, który podlega istotnej modyfikacji, a potrzebą wytwarzania energii w oparciu o krajowe surowce – stwierdził. Prezes Stronnictwa Janusz Piechociński zaapelował też do wszystkich polityków, żeby nie rozgrzewać, a chłodzić politykę, rozgrzewać natomiast i zacierać ręce do wspólnej pracy dla Polski na najważniejszym odcinku – gospodarki. Uznał, że w przestrzeni europejskiej trzeba przede wszystkim wskazywać na to, co łączy, a nie to, co może wywołać dodatkowe emocje. Oczywiście państwo polskie powinno wspierać naszych rozproszonych rodaków w różnych krajach, także w Europie. Zapowiedział wsparcie promocyjne produktów polonijnych firm, aby w ten sposób skupiać i wzmacniać polski potencjał w przestrzeni globalnej.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że kopalnia „Wujek” to ważne miejsce także dla młodego pokolenia Polaków. Chcemy oddać hołd i powiedzieć: pamiętamy, wyciągamy wnioski z tej lekcji historii i chcemy, by się to przerodziło w realne działania w codziennym naszym życiu – powiedział.

(s)


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły