To była dobra kadencja dla Podlasia

Minione cztery lata w podlaskich strukturach partyjnych były czasem intensywnej działalności politycznej. Praca ta dotyczyła wewnętrznego życia partii, jak i zadań, jakie nasze ugrupowanie realizowało w odniesieniu do polskiej sceny politycznej. To tu, na Podlasiu, ludowcy podejmując wyzwanie organizacji kolejnych kampanii wyborczych udowodnili, że polityka nie jest dla nich jedynie walką o władzę, lecz pasją i marzeniem o lepszej przyszłości.

Walcząc o lepszy wynik wyborczy, działacze PSL z Podlasia pokazali, jak bardzo szanują ponad 100 lat tradycji i nowoczesność. Przez ostatnie 4 lata stawiali na kooperację i współpracę, a nie na konflikty, niesnaski i wojnę. Działacze wykazali, że wielkość Ruchu Ludowego, to suma wszystkich działań podejmowanych każdego roku. To idea tradycji i dążenie ku nowoczesności.

Prezesura wicewojewody podlaskiego Wojciecha Dzierzgowskiego pokazała, że potrafi on sprawnie i skutecznie kierować wojewódzką strukturą. Siłę PSL na Podlasiu stanowią samorządowcy reprezentowani przez radnych wszystkich szczebli, burmistrzów, wójtów oraz starostów. To oni w minionej kadencji realizowali politykę, która sprzyjała rozwojowi małych ojczyzn. W porównaniu do poprzedniej kadencji liczba radnych i sprawujących najważniejsze funkcje w samorządach wyraźnie wzrosła, co bez wątpienia jest ogromnym powodem do dumy.

W samorządzie wojewódzkim, w myśl koalicyjnych ustaleń, udział przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego jest znaczący. W okresie 2007-2010 władzę ze strony ludowców sprawowali: Ignacy Jasionowski – wicemarszałek województwa oraz Mieczysław Kazimierz Baszko – członek zarządu. Od 2010 PSL reprezentuje w zarządzie województwa dwóch wicemarszałków: Mieczysław Kazimierz Baszko oraz Walenty Korycki. Aktywna działalność Mikołaja Janowskiego, Bogdana Dyjuka, Mieczysława Bagińskiego, Mikołaja Janowskiego oraz Kazimierza Mieczysława Baszko została docenienia także przez elektorat, co pozwoliło im uzyskać w ostatnich wyborach samorządowych mandat radnych sejmiku wojewódzkiego.

Miniona kadencja dla podlaskich struktur PSL była kluczowym okresem, obfitującym w szereg ważnych wydarzeń, zaczynając od wyborów do Parlamentu Europejskiego, wyborów prezydenckich i samorządowych, a skończywszy na zeszłorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. To wszystko wymagało nie tylko sprawnej organizacji, ale również zaangażowania i chęci współpracy. Często uśpiony potencjał oraz gotowość do podjęcia aktywnych działań rozbudzały podlaskie struktury PSL. Otwartość na nowoczesne możliwości techniczne oraz współpraca całej organizacji pozwoliły promować PSL, łączyć pokolenia, pozyskiwać młodych członków, a także móc podzielić się z nimi własnym doświadczeniem.

Dzięki staraniom oraz skutecznym działaniom wyniki wyborów uzyskane przez PSL w zeszłorocznych głosowaniach do Sejmu i Senatu dały możliwość kontynuacji koalicji PO i PSL w kolejnej kadencji. Podlaski PSL w znaczący sposób przyczynił się do wyniku wyborczego, zdobywając mandat poselski. W wyborach samorządowych do sejmiku w 2010 r. Stronnictwo uzyskało trzeci wynik w województwie zdobywając ponad 80 tysięcy głosów i poparcie na poziomie 19,23 proc., co dało mu 5 mandatów w sejmiku województwa. Dzięki temu możliwe było ponowne utworzenie koalicji z Platformą Obywatelską i współzarządzanie województwem.

Wszystko, co osiągnęły wojewódzkie struktury PSL w działalności organizacyjnej, w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Sejmu, Senatu jak i na wszystkich szczeblach samorządu, to efekt ich wspólnej pracy, wysiłku i zaangażowania zarządów gminnych, powiatowych i wojewódzkiego oraz wszystkich członków i sympatyków PSL prężnie działających na Podlasiu.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Wielkopolska uczy niemarnowania żywności

    W ciągu niespełna trzech lat Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył z budżetu na walkę z marnowaniem żywności trzy miliony złotych. Tym …

  • Trzy litery, niezliczone korzyści – OSP i KGW

    Dla lokalnych społeczności są nieocenione. Wykraczają poza ramy nazw, wpływając pozytywnie na życie społeczne i kulturę. Ochotnicy i Gospodynie budują …

  • Jak przyspieszamy rozwój Warmii i Mazur?

    Europejski Komitet Regionów to instytucja Unii Europejskiej, której głównym zadaniem jest reprezentowanie interesów regionalnych i lokalnych w procesie decyzyjnym UE. …