PSL walczy o sądy rejonowe

Małopolska – Miechów

W Miechowie wolontariusze zaczęli zbierać podpisy już od rana. Stoisko przed sądem cieszyło się dużym zainteresowaniem, ponieważ akcję nagłośniły lokalne media. Pomógł również ksiądz proboszcz, który o zbieraniu podpisów poinformował wiernych. Akcja została zorganizowana wspólnie z komitetem obrony sądu, który powstał w Miechowie i w skład, którego wchodzą przedstawiciele wszystkich ugrupowań politycznych. – Społeczeństwo nie wyobraża sobie Miechowa i powiatu miechowskiego bez sądu – powiedział starosta miechowski Marian Gamrat.

Dolnośląskie – Strzelin

W 12-tysięcznym Strzelinie w ciągu godziny od rozpoczęcia w południe akcji zbierania podpisów inicjatywę poparło około 170 mieszkańców tej miejscowości. Jak ocenił przewodniczący Zarządu PSL w powiecie strzelińskim Eugeniusz Chrzan, akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. – Ludzie boją się likwidacji tutejszego sądu i tego, że w ostateczności może to doprowadzić do likwidacji powiatu – powiedział.

Zachodniopomorskie – Szczecin

W ramach ogólnopolskiego dnia protestu Polskiego Stronnictwa Ludowego przeciwko likwidacji sądów rejonowych w kraju, szczecińska organizacja PSL zorganizowała w Szczecinie akcję zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą. Likwidacją ma być objętych 79 sądów rejonowych. PSL negatywnie odnosi się do propozycji ministra Jarosława Gowina o likwidacji tak dużej liczby sądów. Działania te poważnie ograniczają dostęp mieszkańców miast powiatowych i okolicznych miejscowości do wymiaru sprawiedliwości.

Mazowsze – Działdowo

Akcja zbierania podpisów przeciwko projektowi Jarosława Gowina trwa także na Mazowszu Tym razem działacze przeprowadzili ją w Działdowie. Podpisy zbierane były m.in. na targowisku miejskim, w parku im. Jana Pawła II, przed kościołem pw. Krzyża Świętego oraz pod gmachem Sądu Rejonowego. Patronat nad inicjatywą objął poseł Stanisław Żelichowski.


Mazowsze – Sierpc

Podpis przeciwko likwidacji Sądu Rejonowego zbierani także w Sierpcu. Pierwszy złożył Edward Piotrowski – mieszkaniec tej gminy. W Sierpcu pojawił się, by złożyć swój podpis pod inicjatywą ustawodawczą w obronie sądu marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Swoje podpisy złożyli również: prezes Sądu Barbara Kamińska, przewodnicząca Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Stanisława Gajtka oraz pozostali pracownicy sierpeckiego sądu, a także mieszańcy.

Podkarpackie – Rzeszów

Swój protest przeciwko likwidacji sądów rejonowych mogą też wyrazić mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. Sprzeciw wobec propozycji ministra Gowina można wyrazić poprzez złożenie podpisu w siedzibie Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Rzeszowie (Plac Ofiar Getta 2) oraz w siedzibach Zarządów Powiatowych PSL w powiatach: lubaczowskim, przeworskim, leżajskim, niżańskim, ropczycko-sędziszowskim, strzyżowskim i brzozowskim. Inicjatywę w poszczególnych powiatach koordynować będą prezesi Zarządów Powiatowych PSL.


Wielkopolska – Słupca

Przed Sądem Rejonowym w Słupcy, z inicjatywy lokalnych struktur PSL odbyła się akcja zbierania podpisów pod protestem w sprawie likwidacji Sądu Rejonowego w Słupcy. Zebrano 292 podpisy. Na listach pospisywali się mieszkańcy całego powiatu, z pomocą przyszli także proboszczowie wszystkich słupeckich parafii, którzy apel o wpisywanie się listy czytali po każdej mszy świętej. – Nie wyobrażam sobie, żeby sądu w Słupcy mogło nie być. Co ja zrobię, jak mi przyjdzie do Konina jeździć. Samochodu nie mam, autobusy chodzą rzadko. Sąd zawsze tu był i powinien pozostać. Co to za miasto powiatowe bez takiej instytucji – denerwował się starszy pan, który podpisać się przyszedł właśnie po mszy.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły