Najmłodsi rycerze Floriana

Zgodnie z tradycją i kalendarzem imprez programowych organizowanych przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej rozstrzygnięte zostały dwa konkursy: Ogólnopolski Konkurs Plastyczny„Zapobiegajmy pożarom” oraz III edycja Konkursu „Najlepsi znajlepszychna Wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jejOpiekuna”.

Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród miała miejsce w Warszawie, w Teatrze Lalka. Uroczystość poprzedzona została spektaklem „Sklep z zabawkami”, który laureaci i goście obejrzeli z ogromnym zainteresowaniem. Gospodarze, czyli dyrekcja Teatru umożliwili również zwiedzanie kulis oraz pokaz efektów teatralnych.

Druhna Teresa Tiszberek, wiceprezes ZG ZOSP w imieniu swoim oraz władz Związku podziękowała uczestnikom konkursu plastycznego za liczny udział. – Dla nas to niezwykle ważne, że praca ochotnika strażaka jest dostrzegana przez najmłodszych a to jak nas widzicie świadczy, że doceniacie nasz trud.

Celem ogólnopolskiego konkursu plastycznego organizowanego od wielu już lat jest propagowanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, edukacja w zakresie prawidłowych zachowań w sytuacjach klęsk żywiołowych, edukacja ekologiczna. W konkursie mogą brać udział dzieci (najmłodsi to przedszkolacy), młodzież oraz twórcy amatorzy (bez ograniczeń wiekowych). W roku 2012 do eliminacji centralnych konkursu wpłynęło 417 prac z 12 województw. Jury nagrodziło i wyróżniło 33 autorów, w tym przyznało jedno wyróżnienie specjalne. Oto nazwiska laureatów I miejsc w poszczególnych grupach wiekowych: Emilia Busma, Agata Ogrodnik, Ewa Glik, Maria Król, Małgorzata Łada, Waldemar Bobrowski.

Fundatorami nagród są ZOSP RP, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego w Kaliszu, Wytwórnia Umundurowania Strażackiego w Brzezinach.

Do konkursu „Najlepsi z najlepszych” na wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej opiekuna zgłoszono 28 drużyn. Za wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą jury uznało Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP Czermin, woj. wielkopolskie, a za najlepszego Opiekuna Marcina Woźniaka. Ponadto jury wyróżniło: Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP Porąbka, woj. śląskie i jej opiekuna Szymona Kastelika oraz Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP Starogard Gdański oraz opiekunów Agnieszkę Piepiórkę, Marcina Łuszczyńskiego.

Fundatorzy nagród: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego w Kaliszu, Wytwórnia Umundurowania Strażackiego w Brzezinach, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to miejsce, w którym młodzi ludzie odnajdują się, rozwijają swoją wrażliwość i umiejętności, a także nabywają sprawność fizyczną, uczą podejmowania decyzji i spotkają przyjaciół.

Doświadczenia 100 tysięcy dziewcząt i chłopców z ponad 10 tysięcy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych są niezwykle cenne i mogą być wykorzystane przez resort w nauczaniu nowego przedmiotu – edukacja dla bezpieczeństwa – powiedział obecny na uroczystości wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki. – Młodzi ochotnicy spod znaku świętegoFloriana służyć mogą swoimi umiejętnościami na lekcjach z zakresu ratownictwa medycznego oraz zachowań w sytuacjach kryzysowych. A także mogą przekazać ideę, której służą bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi w potrzebie.

Barbara Olak


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Wielkopolska uczy niemarnowania żywności

    W ciągu niespełna trzech lat Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył z budżetu na walkę z marnowaniem żywności trzy miliony złotych. Tym …

  • Trzy litery, niezliczone korzyści – OSP i KGW

    Dla lokalnych społeczności są nieocenione. Wykraczają poza ramy nazw, wpływając pozytywnie na życie społeczne i kulturę. Ochotnicy i Gospodynie budują …

  • Jak przyspieszamy rozwój Warmii i Mazur?

    Europejski Komitet Regionów to instytucja Unii Europejskiej, której głównym zadaniem jest reprezentowanie interesów regionalnych i lokalnych w procesie decyzyjnym UE. …