Maciej Rataj – Ojciec Odnowiciel Odrodzonej Polski

19 lutego minęła 140. rocznica urodzin Macieja Rataja, przywódcy ludowego w skali ogólnokrajowej oraz pierwszoplanowego parlamentarzysty i polityka II Rzeczypospolitej. Do historii odrodzonego państwa polskiego wpisał się jako jego „Ojciec Odnowiciel!”

Maciej Rataj, syn chłopski, intelektualista, marszałek sejmu stał się symbolem i legendą już za życia. Po Wincentym Witosie to jeden z najwybitniejszych przywódców polskiego ruchu ludowego XX w. Jego droga życiowa może stanowić przykład awansu wiejskiego dziecka z małej wsi galicyjskiej. Błyskotliwą karierę w szkolnictwie, partiach ludowych, parlamencie, rządzie, publicystyce zawdzięczał zarówno cechom osobistym, niezwykłej pracowitości i inteligencji.

Maciej Rataj zapisał się w pamięci historycznej narodu polskiego i ruchu ludowego obok Wincentego Witosa i Stanisława Mikołajczyka. Był utalentowanym przywódcą ruchu ludowego, najwybitniejszym marszałkiem Sejmu II Rzeczypospolitej. Uznany został przez ludowców za pierwszy autorytet w budowie Polskiego Państwa Podziemnego i symbol potęgi konspiracyjnego ruchu ludowego w II wojnie światowej.

Maciej Rataj ofiarował młodemu państwu nie tylko konstytucję marcową, ale cały swój talent, mądrość i kulturę polityczną. Stał na stanowisku legalizmu, praworządności, poszanowania Konstytucji. Jego działalność stanowi piękny wkład polskiego parlamentaryzmu i ruchu ludowego w historyczny dorobek narodu.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły