Porozumienie KE z krajami przyfrontowymi

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych.

Towary objęte ograniczeniami

Wprowadzone zostaną wyjątkowe środki ochronne dla: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

Polska wiele tygodni temu zgłaszała do Komisji Europejskiej konieczność podjęcia niezbędnych działań w zakresie bezpieczeństwa rynku żywnościowego. Wskazywaliśmy je we wspólnym liście 5 państw przyfrontowych.

– Zdecydowaliśmy się na podjęcie czasowych działań ograniczających import do Polski w związku z brakiem innych narzędzi do zapewnienia bezpieczeństwa. Po podjęciu tych działań Komisja Europejska, na nasz wniosek, zadeklarowała przyjęcie ograniczeń w zakresie importu kluczowych czterech towarów, o które wnioskowaliśmy – podkreślił, komentując porozumienie, minister Robert Telus i zaznaczył, że zgłoszenia ograniczeń w zakresie importu oleju były wnioskiem innych krajów.

– W tym obszarze aktualnie nie widzimy zagrożeń dla naszego rynku – dodał szef resortu rolnictwa.

Nowe regulacje

Polska skutecznie przeprowadziła negocjacje z KE, dzięki czemu udało się wprowadzić ograniczenia zabezpieczające nasz rynek.

W związku z planowanym wejściem w życie kluczowych ograniczeń na najważniejsze dla polskiego rynku towary planowane jest uchylenie regulacji krajowych w zakresie zakazu importu towarów. Zastosowanie będą miały wynegocjowane regulacje unijne.

Dla pozostałych towarów będzie prowadzony monitoring rynku.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły