Od stycznia 2018 tradycyjne kasy fiskalne będą zastępowane kasami online

Według zapowiedzi rządu od stycznia przyszłego roku kasy fiskalne drukujące paragony będą sukcesywnie zastępowane przez kasy online. W branżach, w których w szczególności występuje ryzyko nadużyć podatkowych, kasy online będą obligatoryjne.

Według projektu kasa online ma, za pomocą protokołu komunikacyjnego, przekazywać dane na niej zgromadzone. Kasy będą korzystały z domyślnego przekazu danych, podejmując próby kolejnego ich przekazu średnio co 2 godziny. Z kolei harmonogram przekazu danych będzie zdalnie konfigurowany w ustawieniach kasy, zgodnie z protokołem komunikacyjnym. Opis techniczny protokołu komunikacyjnego udostępni Minister Finansów w Biuletynie Informacji Publicznej. Resort zaznacza jednak, że przedsiębiorcy nie będą musieli z chwilą nastania nowego roku wymieniać kas.

Podatnik będzie mógł stosować do prowadzenia ewidencji nowe kasy online, a także kasy z elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo z rynku będą wycofywane kasy z kopią papierową. Planowane jest wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku stosowania kas online w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Wymiana kas nastąpi stopniowo. Prace analityczne w tym zakresie nadal trwają” – informuje resort finansów.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły