BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE 2015

Jubileuszowy model ciągnika FARMTRAC 675 DTN King, produkowany z okazji 15. rocznicy działalności firmy na polskim rynku, trafił do państwa Izabeli i Janusza Bystron ze Sławek w woj. pomorskim. To nagroda główna prezesa KRUS w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2015.

         Zwycięzcy tegorocznej, XIII edycji konkursu prowadzą gospodarstwo specjalizujące się w hodowli gęsi reprodukcyjnych. Ich stadko liczy 2500 sztuk. Gospodarstwo, które ma obecnie 80 hektarów, pan Janusz przejął od rodziców w 1990 roku, rozwijając je i modernizując.

– Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, w naszym gospodarstwie cały czas dzieje się coś pozytywnego. Muszę przyznać, że sporo skorzystałem z unijnych  środków. W roku naszej akcesji do UE byłem jeszcze młodym rolnikiem i z pełną energią zagospodarowywałem uzyskane środki. Dziś czas już myśleć o tym, by gospodarstwo przekazać następcy – stwierdził laureat.

Udział w konkursie nie był dla państwa Bystronów nowością, bowiem w 2010 roku ich gospodarstwo zajęło trzecie miejsce. Było to impulsem do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

– Od tamtego czasu, przez pięć lat cały czas coś zmienialiśmy i unowocześnialiśmy w naszym gospodarstwie. I jak widać poskutkowało, dzisiaj są tego efekty – powiedział nam laureat. – Ciągnik, który wygraliśmy bardzo się przyda w gospodarstwie, bo zastąpi starą, wysłużoną „sześćdziesiątkę”. Ta nagroda jest potwierdzeniem, że warto zajmować się rolnictwem, a jednocześnie będzie zachętą i inspiracją dla naszego syna, który w tym roku rozpoczyna studia. Cieszę się, że wybrał kierunek rolniczy i mam nadzieję, że będzie nasze gospodarstwo dalej unowocześniał – podsumował Janusz Bystron.

W ciągu pięciu lat w gospodarstwie państwa Bystronów zaszło wiele pozytywnych zmian. Wprowadzono nowe, bezpieczniejsze maszyny, dokończono modernizacji budynków. Utwardzone zostało podwórko, a odpowiednie odprowadzenie wody opadowej zapobiega tworzeniu się kałuż. Na szczególną uwagę zasługuje stanowisko do mycia maszyn z separatorem nieczystości. Wizytówką są zadbane zabudowania i wszechobecny porządek.

Prowadzone od trzech pokoleń gospodarstwo wyróżnia się budynkami o historycznych walorach, przypominającymi dawne kaszubskie stodoły i obory. Ale tylko wyglądem zewnętrznym. Wszystkie stare zabudowania zostały przez właścicieli odrestaurowane i dostosowane do współczesnych wymagań. Drewniana stodoła z 1908 roku jest znakomitym świadectwem, jak z wiekowego budynku można uczynić nowoczesny i funkcjonalny magazyn na słomę. Wprawdzie drewniane budynki wymagają szczególnej ostrożności ze względu na zagrożenie pożarowe, ale gospodarze poradzili sobie z tym znakomicie. Odpowiednio wyposażony punkt przeciwpożarowy umiejscowiony jest w centralnym punkcie podwórka, co czyni go łatwo dostępnym w przypadku pożaru, a w stodole umieszczono dobrze widoczne ostrzeżenia o zakazie palenia.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-30-wrzesnia-6-pazdziernika-2015-r


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły