Azoty w poliamidowej Champions League

Grupa Azoty to drugi producent nawozów mineralnych w Europie. Ale Grupa chce zostać europejskim i światowym potentatem także w innych dziedzinach. Służyć temu ma ambitny plan inwestycyjny, a jednym z jego przejawów jest budowa niezwykle nowoczesnej wytwórni poliamidu 6 w Tarnowie.

 

            21 września dokonano podpisania umowy dotyczącej realizacji budowy oraz wbudowano kamień węgielny pod tą inwestycję. Na uroczystościach związanych z tymi wydarzeniami w pojawili się m.in. wiceminister skarbu Cezary Gabryjączyk (PSL), marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, a także inni przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej. Wszyscy zwracali uwagę na dużą wagę tej inwestycji, którą cechuje rzadko spotykana na polską skalę innowacyjność. Ale to tylko jeden z licznych projektów inwestycyjnych Grupy Azoty, które będą realizowane w najbliższych latach. – W ciągu 6 lat chcemy wydać na inwestycje 7 mld zł. W Tarnowie na inwestycje wydamy 1 mld zł, z tego wytwórnia poliamidu to 320 mln zł – mówił prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski. – Nasze inwestycje są niezwykle innowacyjne, oparte na najnowszych technologiach, które będą realizować lokalne firmy. Nasze inwestycje to innowacyjność, oparta na myśleniu nie na jutro, ale na pojutrze. – przekonywał Jarczewski. Jego zdaniem dzięki tak ambitnym inwestycjom, jak ta w Tarnowie Grupa Azoty wchodzi do Champions League w kolejnych dziedzinach. –W tworzywach już jesteśmy pierwszą ligą europejską, a teraz wchodzimy do ligi światowej, naszymi konkurentami będą największe koncerny świata. Przenosimy naszą produkcję na kompletnie inny poziom, używając terminologii piłkarskiej w kategorii produkcji chemicznej wchodzimy do Champions League  – zaznaczył Jarczewski. Nowa fabryka poliamidów, której akt erekcyjny dziś wmurowujemy to kolejny dowód na to, jak ważna dla Grupy Azoty jest innowacyjność. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie tworzywa, że to poliamid, możemy bez wątpienia nazywać materiałami przyszłości. Rozpoczęcie budowy wytwórni poliamidów 6 w Tarnowie jest więc bez wątpienia odpowiedzią na potrzeby innowacyjnej gospodarki. Mnie, jako przedstawiciela Skarbu Państwa czyli głównego akcjonariusza, bardzo to cieszy – mówił w czasie uroczystości Cezary Gabryjączyk, wiceminister skarbu państwa.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-30-wrzesnia-6-pazdziernika-2015-r


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły