Jesteśmy otwarci na dyskusję

Trwają trudne negocjacje dotyczące podwyżek dla pielęgniarek i położnych. Jak przekonuje resort zdrowia, rządzący są otwarci na dyskusję w tym temacie. Dowodzi tego wizyta w Rzeszowie wiceministra zdrowia Cezarego Cieślukowskiego (PSL), której głównym celem były rozmowy z pielęgniarkami. Wiceminister pojawił się w Rzeszowie na zaproszenie posła PSL Dariusza Dziadzio.

Ministerstwo Zdrowia proponuje pielęgniarkom 600 zł podwyżki w dwóch ratach. Pierwszą podwyżkę, czyli 300 złotych, pielęgniarki dostałyby już z wrześniowymi wypłatami. Drugą ponad rok później. Z tych propozycji nie jest zadowolona Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, który na 10 września zaplanował manifestację w Warszawie; zapowiada również strajk, jeśli jego postulaty nie zostaną zrealizowane. Pielęgniarki domagają się 1500 zł podwyżki (po 500 zł w trzech kolejnych latach). Strona rządowa jest w stanie zaoferować 1500 zł, ale do 2020 r. (5 razy 300 zł). – Negocjacje są zawsze trudne. Ale w negocjacjach trzeba być otwartym na to, co ma do powiedzenia druga strona. Trzeba być otwartym na inne opinie – komentował sytuację poseł Dariusz Dziadzio z PSL. – Dlatego jestem w Rzeszowie, by rozmawiać bezpośrednio z pielęgniarkami. Często poglądy centrali są różne od tego, co mówią ludzie „na dole”. Dlatego chcę usłyszeć opinie z terenu. Opinie samych zainteresowanych – wyjaśniał wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski. – Jest wola polityczna i są pieniądze, które udało się nam „wygospodarować” w ramach sytemu. Z tym, że są to pieniądze na obecnie proponowane podwyżki, a w przyszłości 5 razy 300 zł. Musimy bowiem pamiętać, że poruszamy się w pewnym obszarze finansowym. System ochrony zdrowia jest finansowany ze składek zdrowotnych.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-2-8-wrzesnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły