Seminarium o zamówieniach publicznych dla ONZ

– Jestem przekonany, iż wspólna praca Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i warszawskiego biura Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact przyniesie efekt w postaci rosnącego udziału firm polskich w systemie międzynarodowych zamówień publicznych – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas otwarcia seminarium „Zamówienia publiczne ONZ – wyzwania i szanse dla polskiego biznesu”. Spotkanie odbyło się 20 lipca 2015 r. w Warszawie.

Jak zaznaczył wicepremier Piechociński, wartość towarów i usług, które nabywają instytucje takie jak Bank Światowy, Afrykański Bank Rozwoju czy Azjatycki Bank Rozwoju systematycznie wzrasta. W 2014 r. ich wartość wzrosła o 7,2 proc. i przekroczyła 17 mld dolarów. – Jeżeli uwzględnić jeszcze dodatkowo zamówienia realizowane przez różnego rodzaju fundusze i trusty powiązane z oficjalnymi agencjami Systemu Narodów Zjednoczonych, to wartość ta wzrasta do 60-70 mld dolarów rocznie – dodał.

W opinii szefa resortu gospodarki jest to ogromna szansa dla rodzimych przedsiębiorców. – Potencjał polskich firm, jak i cena oraz jakość naszych towarów i usług sprawia, że polska oferta jest konkurencyjna w porównaniu z ofertą innych krajów. W szczególności dotyczy to polskiego sektora rolnego – podkreślił.

Wicepremier Piechociński przypomniał, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła już realizację projektu pod nazwą „Punkt Informacyjny Międzynarodowe Zamówienia Publiczne”. Jego zadaniem jest świadczenie na rzecz przedsiębiorców nieodpłatnych informacyjnych i szkoleniowych usług z zakresu udziału w zamówieniach publicznych międzynarodowych organizacji oraz instytucji. Obejmuje on m.in. uruchomienie tematycznej witryny internetowej, organizację seminariów z udziałem ekspertów instytucji ONZ, Komisji Europejskiej czy EBOR, a także przygotowywanie szeregu publikacji tematycznych. Zachęcam przedsiębiorców do korzystania z usług punktu wymienił.

Podczas seminarium „Zamówienia publiczne ONZ – wyzwania i szanse dla polskiego biznesu” eksperci Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact przedstawili informacje na temat systemu zamówień publicznych funkcjonującego w ramach ONZ oraz jej agend, programów, inicjatyw i funduszy. Omówiono również zasady oraz korzyści wynikające …

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-29-lipca-4-sierpnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły