Pozytywne dane GUS dotyczące naszego eksportu

Minister rolnictwa i rozwoju wsi na konferencji prasowej 13 sierpnia przedstawił nowe, optymistyczne dane GUS dotyczące naszego eksportu. Eksport za I półrocze wzrósł o 6,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Dodatni bilans wyniósł prawie 12 mld zł, przy ponad 4 mld zł deficytu przed rokiem. Znaczny udział w tych osiągnięciach miał sektor rolny, który zajmuje trzecią pozycję z 13-proc. udziałem.

W konferencji prasowej obok Marka Sawickiego wzięli udział główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk oraz główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Tadeusz Kłos. Szczególnie Marek Sawicki nie ukrywał zadowolenia z danych podanych przez GUS. – Odnotowaliśmy 6,4-proc. wzrost wartości eksportu artykułów rolno-spożywczych w minionym półroczu, przy wzroście importu jedynie o 1,9 proc. A to oznacza 17,7 proc. wzrostu dodatniego salda wymiany tymi produktami. Nowe rynki zdobywamy dlatego, że polskie produkty odznaczają się najwyższą, światową jakością – powiedział. Jego zdaniem, to po części efekt polityki MRiRW, które stawia na nowe rynki zbytu. W tym celu podejmuje cały szereg działań wspierających polskich eksporterów poczynając od uzgodnień sanitarno-weterynaryjnych i prawnych po działania promocyjne. Tylko w pierwszym półroczu tego roku uzgodnione zostały świadectwa zdrowia na wywóz z Polski do Algierii (konie, produkty z udziałem mięsa drobiowego, wołowego i owczego poddane obróbce termicznej w wysokiej temperaturze oraz pasze dla ryb), Azerbejdżanu (bydło hodowlane i użytkowe), Czarnogóry (produkty mleczne), Egiptu (mięso wieprzowe, wyroby i produkty wieprzowe, mleko i produkty mleczarskie, mięso drobiowe i produkty mięsne), Indii (mleko i produkty mleczne oraz produkty rybołówstwa), Japonii (świnie hodowlane oraz produkty wołowe z mięsa importowanego). Ponadto uzgodnienia świadectw zdrowia dotyczyły Kazachstanu, Kirgistanu, Macedonii, Maroka, Meksyku, Nowej Zelandii, Panamy, Serbii, Singapuru, Tadżykistanu, Tajlandii, Tajwanu, Tunezji, Turcji, Ukrainy i USA. W efekcie nasze produkty obecne są już na 73 rynkach, nie licząc całego rynku Unii Europejskiej. Obecnie trwają kontrole polskich zakładów przez inspektorów z Izraela, Kuby i Turcji. Do końca bieżącego roku planowane są kontrole przez odpowiednie służby weterynaryjne takich państw jak: Ukraina, Arabia Saudyjska, Chiny, Meksyk, Malezja, Singapur i Republika Południowej Afryki. Jako rynki perspektywiczne dla polskich jabłek należy wymienić Chińską Republikę Ludową, Wietnam i Tajwan, w odniesieniu do których procedury analizy ryzyka (PRA) są na etapie zaawansowanym. W najbliższym czasie (wrzesień br.) wizytę w Polsce złożą eksperci z Chińskiej Republiki Ludowej i Wietnamu w ramach trwającej procedury analizy ryzyka dla polskich jabłek.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-19-25-sierpnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły