Ochrona przed ślimakami

Ślimaki są szkodnikami roślin warzywnych, rolniczych, ozdobnych, a także truskawek, upraw pod osłonami i w pieczarkarniach. Objawy żerowania powodowane przez ślimaki podobne są często do uszkodzeń czynionych przez larwy rolnic. W przypadku ślimaków w miejscach żeru znajduje się  zaschnięty, błyszczący śluz.

W warzywnictwie atakują: marchew, pietruszkę, selery, buraki, fasolę, sałatę, warzywa kapustne i inne gatunki. W kwiaciarstwie uszkadzają cebule tulipanów, lilie, narcyzy, aksamitki, cynie i inne. W pieczarkarstwie wyżerają grzybnię i wyrastające owocniki. Duże szkody powodują także w roślinach rolniczych, a szczególnie w uprawach rzepaku ozimego i pszenicy ozimej.

Na plantacjach rzepaku niszczą liścienie i pierwsze liście. W pszenicy zjadają zarodki i kiełki ziarna.

Ślimaki atakują zarówno podziemne, jak i nadziemne części roślin. W liściach wyżerają nieregularne lub podłużne, poszarpane otwory, a na częściach podziemnych płytkie wyżerki.

Zwierzęta te są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Optymalne temperatura rozwoju wynosi od 12 do 18°C.  Największe szkody powodują w wilgotnym środowisku, na zwięzłych, lekko zasadowych glebach.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-19-25-sierpnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły