Sektor tworzyw sztucznych innowacyjnością stoi

17 i 18 czerwca w Rzeszowie już po raz szósty odbyło się Forum Innowacji, tym razem pod hasłem „Tworzywa sztuczne w zgodzie z naturą”. – Tylko te kraje, które wprowadzają nowe technologie, które są innowacyjne, wygrywają wyścig o tworzenie miejsc pracy, kształtowanie rozwoju gospodarczego, budowę zasobnego i bogatego państwa – powiedział przewodniczący Rady Programowej Forum Innowacji Jan Bury. Trudno się z nim nie zgodzić.

Oprócz przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PSL i przewodniczącego Rady Programowej Forum Innowacji Jana Burego w tej imprezie uczestniczyli m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Marceli Niezgoda, posłanka i przewodnicząca Sejmowej Komisji Finansów Krystyna Skowrońska (PO), posłowie PSL Mieczysław Kasprzak i Dariusz Dziadzio, wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński (prezydent Tadeusz Ferenc przebywał w tym czasie we Wrocławiu, gdzie odbierał nagrodę na najlepszego prezydenta miasta w Polsce w rankingu przygotowanym przez „Newsweek”), wicewojewoda podkarpacki Grażyna Borek oraz wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska. Nie zabrakło przedstawicieli firm i specjalistów z branży chemicznej, przede wszystkim Marii Półtorak prezes Marma Polskie Folie sp. z o.o., która jest pomysłodawczynią tematyki VI Forum Innowacji. Warto też zwrócić uwagę, że Marma Polskie Folie wraz z Politechniką Rzeszowską opatentowała wynalazek „Folie polietylenowe o sterowanej oksybiodegradowalności i sposób ich wytwarzania”.

Jan Bury, przewodniczący rady Programowej Forum Innowacji, otwierając Forum przypominał, że tworzywa sztuczne są obecne z nami na co dzień, zmieniając wiele aspektów życia i gospodarki. – Tworzywa sztuczne są praktycznie wszędzie. Prawie każda dziedzina gospodarki z nich korzysta. Jako o ciekawostce powiem, że w pewnej z podrzeszowskich gmin, mianowicie w Błażowej jedna ze znanych europejskich firm wybuduje most kompozytowy [kompozyty FRP, zbudowane z włókien syntetycznych i polimerów – przyp red.]. Dzisiaj więc nawet i mosty można budować z tworzyw sztucznych – powiedział Bury. Jednocześnie zwracał uwagę, że branża tworzyw sztucznych jest bardzo innowacyjna, otwarta na nowe rozwiązania. – Jedno miejsce w tej branży tworzy trzy miejsca pracy w innych branżach – podkreślił. Dlatego cieszy go, że w tej dziedzinie duże sukcesy odnoszą polskie firmy. Szczególnie dużo uwagi poświęcił spółce Marma Polskie Folie. – Przez ostanie lata Marta Półtorak z małej firmy rodzinnej potrafiła wraz z mężem i rodziną zbudować firmę, która zatrudnia kilka tysięcy osób w branży tworzyw sztucznych. Swoje produkty sprzedaje na kilkudziesięciu rynkach. A to dlatego, że to produkty dobre, innowacyjne, zawansowane – mówił. Wtórował mu minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który zwracał uwagę, że bez innowacyjności nie będziemy mogli skutecznie konkurować na innych rynkach. Dlatego cieszy go, że coraz więcej polskich firm stawia na nowatorstwo. – Zmienia się podejście do tworzenia miejsc pracy. Zmienia się podejście do sposobu tworzenia dóbr, ich jakości i staranności wykonania. Dziś nie da się utrzymać konkurencyjności w Europie bez innowacyjności. Kończy się czas taniej siły roboczej. Dlatego dziś płace w Polsce muszą wzrosnąć – podkreślał minister. Marta Półtorak, prezes Grupy Marma Polskie Folie, podkreśliła, że Europa zajmuje 2. miejsce w światowej produkcji tworzyw sztucznych, tuż za Chinami, a przed pozostałymi krajami azjatyckimi. – Jest to bardzo trudny rynek, który dynamicznie się rozwija. Marma Polskie Folie istnieje 25 lat i dziś znajduje się w gronie 100 największych producentów w tej branży na świecie. Rynek tworzyw sztucznych jest ważny, my się go trochę boimy, twierdząc, że otoczenie naturalne jest zdrowsze. Oczywiście, to nie podlega dyskusji. Ale tworzywa sztuczne są dziś inne niż w przeszłości i mogą być zgodne z naturą – zapewniała Marta Półtorak.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-1-7-lipca

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły