Dodatkowe świadczenia rodzinne od gmin

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych pozwoli gminom na przyznawanie własnych, dodatkowych świadczeń oraz określanie ich zasad.

Zmieniona ustawa nie tylko wprowadza nowe świadczenie rodzicielskie – tysiąc złotych wypłacanych co miesiąc przez rok rodzicom bezrobotnym, studentom, rolnikom oraz pracującym na umowach o dzieło – ale także daje gminom większą samodzielność.

Gminy, w drodze uchwały, będą mogły ustalać własne, dodatkowe świadczenia rodzinne dla swoich mieszkańców i określać zasady ich przyznawania. Takie dodatkowe świadczenia rodzinne będą finansowane z ich budżetu.

Zmiana oznacza, że gminy, uwzględniając potrzeby swoich mieszkańców i własne możliwości finansowe, będą mogły przyznawać inne świadczenia rodzinom niż te przewidziane obecnie w ustawie o świadczeniach rodzinnych, tj. inne niż zasiłek rodzinny z dodatkami, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy czy świadczenie pielęgnacyjne.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-1-7-lipca


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży online



Podobne artykuły