Eksport polskiej żywności bije rekordy

– W porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. za 10 miesięcy bieżącego roku odnotowujemy znaczący wzrost wartości eksportu, do poziomu 16,4 mld euro – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba i zwrócił uwagę na dwukrotnie wyższą dynamikę eksportu artykułów rolno-spożywczych w stosunku do innych działów gospodarki.

Produktami, których sprzedaż do zagranicznych odbiorców wzrosła najbardziej są: nasiona rzepaku i żyta, olej rzepakowy, pszenica, jabłka, mrożone mięso wołowe oraz sery.

W odniesieniu do wartości salda najlepsze wyniki osiągamy w wymianie handlowej z Niemcami (+1,1 mld euro), Rosją (+976 mln euro), Wielką Brytanią (+918 mln euro), Republiką Czeską (597 mln euro) i Francją (+531 mln euro).

Podczas konferencji prasowej prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross przypomniał, że w roku 2013 o płatności bezpośrednie ubiega się 1 356 110 rolników, a koperta finansowa wynosi 14 909 443 140 zł. Natomiast na realizację płatności bezpośrednich na grudzień b.r. Agencja otrzymała kwotę ok. 2, 3 mld zł. – Płatności bezpośrednie wypłacane są od 2 grudnia. Od 16 października wypłacane są także płatności ONW, a w tym roku po raz pierwszy w historii Agencji wraz z nimi płatności rolno-środowiskowe. Sumując wszystkie te płatności obszarowe do końca roku wypłacimy rolnikom około 4 mld zł – podał prezes ARiMR.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły