Szybkie zakończenie negocjacji WPR z PE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba uczestniczył w dniach 8-10 września br. w posiedzeniu Nieformalnej Rady Ministrów UE w Wilnie, przygotowanej przez Prezydencję Litwy. Prezydencja litewska, pod przewodnictwem ministra rolnictwa Litwy Vigilijusa Jukny zaproponowała dyskusję dotyczącą gospodarstw rodzinnych w UE.

W swoich wypowiedziach ministrowie podkreślali istotne znaczenie gospodarstw rodzinnych dla produkcji rolniczej, rozwoju obszarów wiejskich i zatrudnienia. Gospodarstwa te, choć mniej konkurencyjne dostarczają dóbr publicznych oraz wytwarzają produkty wysokiej jakości na rynek UE. Ministrowe podkreślali potrzebę wspierania tych gospodarstw w zakresie dostępu do wiedzy, innowacji, doradztwa, ale też do środków na inwestycje modernizacyjne.

Minister S. Kalemba w swoim wystąpieniu zaproponował konkretne formy wsparcia gospodarstw rodzinnych w UE a mianowicie wyłączenie tych gospodarstw (do 5 tys. euro) z dyscypliny finansowej, modyfikację pomocy na zakup ziemi oraz urealnienie systemu ubezpieczeń rolnych. Podkreślił pozytywną rolę spółdzielczości i grup producentów w rozwoju gospodarstw rodzinnych.

Podczas debaty, zarówno ministrowie rolnictwa, jak i obecni przedstawiciele organizacji rolniczych apelowali do PE o jak najszybsze zakończenie negocjacji w sprawie WPR, żeby dać rolnikom i administracji odpowiedni czas na wdrożenie reformy. Obecny na posiedzeniu przewodniczący Komisji Rolnictwa PE P. De Castro sugerował, że do końca września br. wszystkie stronny powinny uzgodnić reformę WPR, tak by plenarne głosowanie w PE mogło się odbyć w listopadzie br.

Na marginesie Rady Ministrów – minister S. Kalemba odbył wiele spotkań bezpośrednich z ministrami, w tym z ministrem Francji S. Le Foll’em oraz ministrem Szwecji E. Erlandssonem. Przedmiotem rozmów ministrów były kwestie wdrażania reformy WPR oraz przepisów przejściowych na 2014 r.

 

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Władza pręży muskuły

    „To kwestia dni, kiedy lista firm, które zarobiły na imporcie zboża z Ukrainy, zostanie opublikowana” – grzmiał nowo powołany minister …

  • 12 Gwarancji Trzeciej Drogi

    12 Gwarancji Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia zaprezentowali 12 Gwarancji Trzeciej Drogi. To najważniejsze postulaty, które Trzecia Droga …

  • W interesie przedsiębiorców, rolników i polskich rodzin

    Polscy parlamentarzyści, europarlamentarzyści i przedstawiciele rolników przed debatą, która we wtorek odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, przypomnieli postulaty …