Sektor energetyczny potrzebuje debaty wszystkich uczestników rynku

– Dzisiejsza konferencja to jedno z najważniejszych wydarzeń branży paliwowej i energetycznej, które jest platformą wspólnej debaty sektora, administracji rządowej oraz przedstawicieli biznesu – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, otwierając Targi Nafta i Gaz 18 września w Warszawie.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że jednym z celów MG jest liberalizacja rynku gazu ziemnego oraz tworzenie warunków dla stopniowego uwalniania cen błękitnego paliwa. – Od grudnia 2012 powadzony jest obrót tym surowcem na giełdzie towarowej, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia konkurencji na rynku – podkreślił wiceszef rządu. Wicepremier przypomniał, że widać już pierwsze oznaki liberalizacji rynku. Z obowiązku regulowania cen zwolniony został już obrót gazem na giełdzie towarowej, w postaci skroplonej, do odbiorców hurtowych oraz dużych odbiorców przemysłowych. Zapewnił jednocześnie, że uwalnianie cen gazu nie może mieć negatywnego skutku dla gospodarstw domowych.

Zdaniem wicepremiera do sprawnego funkcjonowania rynku konieczne są także większa aktywność odbiorców i wzmocnienie ich pozycji. – Dlatego nowelizując prawo energetyczne, doprecyzowaliśmy m.in. procedurę zmiany sprzedawcy oraz kwestie reklamacji składanych przez konsumentów. Wprowadziliśmy też możliwość rozstrzygania sporów konsumenckich przez sądy konsumenckie przy Inspekcji Handlowej – wymienił.

Wicepremier Piechociński odniósł się także do sytuacji polskiego sektora związanej z szarą strefą obrotu paliwami, która według szacunków obejmuje już kilkanaście procent rynku. – Aby walczyć z tym negatywnym zjawiskiem, MG przygotowało szereg zmian w obowiązujących przepisach związanych z obrotem paliwami płynnymi – powiedział. – Przede wszystkim znowelizowaliśmy ustawę o zapasach oraz dokonaliśmy zmian w ustawie Prawo energetyczne w obszarze regulacji rynku paliwowego. Spodziewamy się efektu tych prac w kolejnych miesiącach – dodał.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły