Komitet Gospodarczej Myśli Strategicznej o zmianach w OFE

Rządowe propozycje zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych były tematem II posiedzenia Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej. W spotkaniu, które odbyło się 22 lipca 2013 r. w MG, wziął udział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

W ocenie wicepremiera Janusza Piechocińskiego jednym z najważniejszych zadań rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa systemu emerytalnego. – Przyszli i obecni emeryci muszą mieć pewność, że jakość ich życia nie ulegnie gwałtownemu pogorszeniu – podkreślił szef MG. Przypomniał, że OFE mają wpływ na całą gospodarkę, w tym polskie inwestycje oraz sytuację na giełdzie. – Dlatego wspólnie z członkami Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej, wybitnymi przedstawicielami nauki i biznesu, przeanalizowaliśmy i oceniliśmy rządowe propozycje zmian w systemie OFE – dodał.

Obecna na spotkaniu wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska omówiła 3 propozycje zmian w systemie emerytalnym. Są to: likwidacja części nieakcyjnej OFE, dobrowolne udziały w części kapitałowej systemu emerytalnego oraz zasada tzw. dobrowolności „plus” (z dodatkową składką). – Zanim jednak któryś z wariantów zostanie wybrany, musimy przeprowadzić szeroką debatę publiczną – zaznaczył wicepremier Janusz Piechociński. – Nasza dyskusja na dzisiejszym Komitecie wpisuje się w jej nurt – dodał.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły