Ważne każde miejsce pracy w górnictwie

Spotkanie z zarządami i przewodniczącymi rad nadzorczych spółek węglowych oraz rozmowy z górniczymi związkami zawodowymi to główny cel wizyty wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego w Katowicach. Wicepremier odwiedził Śląsk 30 stycznia 2013 r.

Wicepremier Piechociński spotkał się z zarządami czterech największych spółek górniczych: Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Węglokoksu oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wspólnie z przedstawicielami sektora podsumował miniony rok oraz omówił wyzwania, jakie stoją przed górnictwem w 2013 r., m.in. w zakresie inwestycji.

Zapowiedział także, że wspólnie z ministrem pracy i polityki społecznej dołoży wszelkich starań, aby utrzymać każde miejsce pracy w górnictwie. – Mamy ambitne plany w tym zakresie. Otrzymaliśmy jednak zapewnienie ze strony spółek, że, pomimo zmniejszającego się wydobycia węgla, zwolnień nie będzie. – dodał.

W opinii ministra dużym wyzwaniem dla polskiego górnictwa jest również bezpieczeństwo i kształcenie kadry górniczej szczególnie na szczeblu zawodowym i technicznym. – Nowi i dobrze przygotowani pracownicy będą mogli zastąpić odchodzących na emeryturę, co również pozwoli  podtrzymać wymianę pokoleń w sektorzewyjaśnił.

Wicepremier Piechociński rozmawiał także z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Podczas dyskusji zaapelował o dialog i szukanie porozumienia dla Śląska oraz całej gospodarki.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły