Uzdrowisko w dobrych rękach

To historyczny moment dla Uzdrowiska Busko-Zdrój. Nasza placówka zostaje przekazana Samorządowi Województwa Świętokrzyskiego, na pewno w dobre ręce. Wierzę, że nasze Uzdrowisko będzie motorem napędzającym rozwój naszego miasta, powiatu i regionu – podkreślił Wojciech Legawiec, prezes Zarządu spółki.

W Centrum Konferencyjnym w Sanatorium „Marconi” w Busku-Zdroju marszałek Adam Jarubas i Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa podpisali z wiceminister Skarbu Państwa Urszulą Pasławską umowę o komunalizacji Uzdrowiska Busko-Zdrój na rzecz Samorządu Województwa Świętokrzyskiego. W spotkaniu uczestniczyli także Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa oraz radni Sejmiku – Grzegorz Gałuszka, Mieczysław Sas i Krzysztof Dziekan.

Komunalizacja nie jest częstym procesem przeprowadzanym przez Ministerstwo Skarbu Państwa, wymagał on bowiem zaangażowania wielu osób. Dzięki determinacji Samorządu Województwa udało się w ciągu miesiąca przygotować wniosek i plan rozwoju uzdrowiska. Buskie uzdrowisko jest rozpoznawalne w Polsce, stanowi markę samą w sobie i wierzę, że ta jakość zostanie zachowana – mówiła Urszula Pasławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Komunalizacja spółki nie tylko zagwarantuje utrzymanie charakteru jej działalności, ale również będzie sprzyjać podwyższeniu poziomu usług leczniczych oraz ich dostępności.
Samorząd Województwa na pewno nie będzie gospodarzem gorszym niż  Skarb Państwa. Potencjał tej placówki jest ogromny – już pokazała, że z powodzeniem potrafi sięgać po środki unijne, prowadzone są inwestycje mające na celu unowocześnienie bazy noclegowej i rehabilitacyjnej, planowane są kolejne – dodał marszałek Adam Jarubas dziękując przedstawicielom ministerstwa, parlamentarzystom, samorządowcom i pracownikom za zaangażowanie, które doprowadziło do decyzji o komunalizacji Uzdrowiska.

Uzdrowisko Busko-Zdrój to jedna z najlepszych tego typu placówek w Polsce. Spółka zatrudnia 700 osób. Dysponuje nie tylko najnowocześniejszym sprzętem i wykwalifikowanym personelem, ale przede wszystkim wspaniałymi własnymi źródłami leczniczymi z wodami siarczkowymi i solankami jodo-bromowymi. Sztandarowym produktem spółki jest od 53 lat woda „Bukowianka” chętnie spożywana nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Uzdrowisko Busko-Zdrój to sanatoria i szpitale, które posiadają łącznie 938 łóżek. W planach ma m.in. realizację projektu inwestycyjnego pn. „Rozbudowa i modernizacja Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej”, wybudowanie łącznika między budynkiem Sanatorium „Marconi” a Zakładem Przyrodoleczniczym, jak również rozbudowę i modernizację sanatoriów „Oblęgorek” oraz „Mikołaj”.

Rozmowy dotyczące możliwości ewentualnej komunalizacji Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. prowadzone były od kilku miesięcy i zostały podjęte przez Zarząd Województwa po pojawieniu się informacji o możliwej prywatyzacji uzdrowiska. Ministerstwo Skarbu Państwa zmodyfikowało bowiem plany prywatyzacji uzdrowisk i umożliwiło województwom, w których funkcjonują państwowe sanatoria, prawo do ich przejęcia. We wrześniu br. doszło do spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Skarbu; uzgodniono, iż w przeciągu miesiąca Samorząd Województwa zadeklaruje, czy zechce przejąć uzdrowisko. W październiku 2012 r. zgodę na nieodpłatne nabycie przez Samorząd Województwa od Skarbu Państwa akcji spółki Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. wyraził Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły