Czas na debaty gospodarcze

Prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński oznajmił podczas pobytu w Szczecinie, iż z inicjatywy Stronnictwa, w resorcie gospodarki, którym kieruje, odbędzie się cykl debat. Zapoczątkuje je debata o „patriotyzmie gospodarczym” w kontekście globalnej i regionalnej rywalizacji.

– To jest pytanie, w jaki sposób budować dziś wśród nas patriotyzm gospodarczy; jak go pojmujemy; czy patriotyzmem gospodarczym nie jest to, że polska polityka gospodarcza potrafi więcej, niż dotąd zrobić dla polskiej przedsiębiorczości; czy patriotyzmem gospodarczym jest to, że potrafimy patrzeć na przedsiębiorczość w nowy sposób? – przekonywał wicepremier.

W najbliższych dniach spotka się w Warszawie z liderami partii, parlamentarzystami i samorządowcami, a także z przedstawicielami innych resortów. Zadeklarował, że chce rozmawiać o aktywizacji m.in. przedsiębiorczości w woj. zachodniopomorskim, by móc zaabsorbować potencjał regionu, m.in. po zlikwidowanej stoczni. – Będziemy rozmawiać m.in. na temat stref ekonomicznych, aktywizacji portów – zaznaczył wicepremier Janusz Piechociński. Stwierdził, że będzie stałym reprezentantem tego regionu wewnątrz rządu. Poinformował, że złoży wniosek Radzie Ministrów, by jeszcze w perspektywie tego półrocza zapadła decyzja o przedłużeniu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych z obowiązującego obecnie terminu 2020 r. – Chcę, by w mechanizmie wydłużenia tego czasu zaistniały mechanizmy decentralizacji tych stref i przesuwania ich w regiony, gdzie występuje bardzo silne strukturalne bezrobocie, albo gdzie upadła część dotychczasowej przedsiębiorczości – dodał. Zapowiedział, że do końca marca gotowy będzie projekt ustawy o naprawie i procesach restrukturyzacyjnych, zmieniający i odwracający filozofię działań w przypadku firm zagrożonych upadłością.

PSL chce debat gospodarczych


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły