Biznes w Polsce się opłaca!

Bank Światowy po raz dziesiąty przygotował Raport „Doing Business 2013”. Zawiera on ocenę gospodarek 185 krajów w oparciu o coroczne badania przepisów prawa pod kątem warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Z raportu wynika, iż nasz kraj awansował o 7 miejsc i znalazł się w czołówce reformatorów gospodarczych. 

Polska jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesprzekonywał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas prezentacji rankingu „Doing Business 2013” na Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Zdaniem wicepremiera, pozycja Polski w rankingu Banku Światowego to efekt m.in. działań rządu na rzecz doskonalenia prawa gospodarczego. Priorytetem tych działań jest stworzenie najlepszych w Europie warunków do prowadzenia biznesu. Docenili to eksperci Banku Światowego i bardzo pozytywnie odnieśli się do tworzenie w Polsce dobrego klimatu dla firm. Dużą pracę w tym zakresie wykonało Ministerstwo Gospodarki kierowane przez Waldemara Pawlaka. Szczególnie istotne są działania dotyczące ograniczania barier administracyjnych oraz redukcji obowiązków informacyjnych obywateli i przedsiębiorców. Wspólnie z biznesem i stroną społeczną przygotowano już dwie ustawy, które wprowadziły m.in. kulturę składania oświadczeń zamiast zaświadczeń oraz zwiększyły dostępność interpretacji podatkowych. Projekt trzeciej ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce czeka obecnie na akceptację Rady Ministrów. W dokumencie zawarto np. możliwość pełnej metody kasowej w zakresie VAT, rozliczanie przeterminowanych faktur oraz łatwiejszy dostęp do ulgi na złe długi.

W ocenie wicepremiera Waldemara Pawlaka istotnym krokiem na drodze wsparcia działalności małych i średnich przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej, będzie także „Polityka nowej szansy”. Dokument jest opracowywany wspólnie z ekspertami Ministerstwa Sprawiedliwości. Wkrótce zastaną przedstawione jego założenia.

ES


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły