Rekordowa sprzedaż gruntów

Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedaje coraz więcej gruntów. W I półroczu br. było to łącznie ponad 62,2 tys. ha, czyli o 22 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najwięcej gruntów sprzedały oddziały terenowe Agencji we Wrocławiu – 6344 ha, Opolu – 6213 ha i Gdańsku – 6050 ha.

Co jest powodem tak dobrych wyników sprzedaży? – o odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Leszka Świętochowskiego, prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych.

– Tak dobry wynik sprzedaży uzyskany w pierwszym półroczu 2012 r. jest m.in. efektem prowadzonej przez ANR polityki sprzedażowej. Cały czas dbamy o to, aby w obrocie było ok. 200 tys. ha gruntów, które oferujemy rolnikom na powiększenie gospodarstw rodzinnych w przetargach ograniczonych oraz dzierżawcom korzystającym z pierwszeństwa w nabyciu. Przetargi ograniczone charakteryzują się bowiem wysoką, ok. 80-procentową skutecznością i są adresowane do autentycznych rolników. Poza tym obecnie do najważniejszych czynników mobilizujących do zakupu gruntów rolnych należy możliwość nabywania ich na zasadach preferencyjnych, które obowiązują tylko do końca 2013 r. Rolnicy mają świadomość faktu, że tylko jeszcze przez półtora roku mogą korzystać z możliwości rozłożenia przez Agencję Nieruchomości Rolnych płatności na raty, na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Przy okazji chcę zwrócić uwagę na jeszcze jedną datę: 1 maja 2016 r., kiedy nastąpi zniesienie ograniczeń w sprzedaży ziemi cudzoziemcom. Do tego czasu chcemy w pierwszej kolejności sprzedać maksymalnie dużo gruntów, a pozostałą ziemię z Zasobu związać takimi umowami, żeby dzierżawcy mogli po 2016 r. korzystać z prawa pierwszeństwa w nabyciu dzierżawionych gruntów.

Poza tym tak duża sprzedaż ziemi rolnikom to dowód na to, ze gospodarstwa rodzinne w Polsce chcą się rozwijać i dlatego inwestują w grunty rolne.

DO


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Władza pręży muskuły

    „To kwestia dni, kiedy lista firm, które zarobiły na imporcie zboża z Ukrainy, zostanie opublikowana” – grzmiał nowo powołany minister …

  • 12 Gwarancji Trzeciej Drogi

    12 Gwarancji Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia zaprezentowali 12 Gwarancji Trzeciej Drogi. To najważniejsze postulaty, które Trzecia Droga …

  • W interesie przedsiębiorców, rolników i polskich rodzin

    Polscy parlamentarzyści, europarlamentarzyści i przedstawiciele rolników przed debatą, która we wtorek odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, przypomnieli postulaty …