Seminarium naukowe Instytutu Politycznego im. Macieja Rataja „Jak naprawić demokrację i przywrócić praworządność w Polsce po wyborach?”

Instytut Polityczny im. Macieja Rataja pod kierownictwem jego prezesa, posła Czesława Siekierskiego sukcesywnie organizuje w Warszawie debaty eksperckie w celu wypracowania rozwiązań społeczno-gospodarczych dla decydentów. Tym razem, 14 listopada w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Warszawie, odbyło się spotkanie pt. „Jak naprawić demokrację i przywrócić praworządność w Polsce po wyborach?”.

Seminarium to dalszy cykl spotkań w ramach Instytutu Politycznego im. Macieja Rataja – Jak naprawić Polskę? Główną prezentację dotyczącą naprawy demokracji praworządności i wyzwań przedstawił profesor Wojciech Sadurski.

Trzeba w tym miejscu zauważyć, że profesor Wojciech Sadurski – profesor nauk prawnych, konstytucjonalista, politolog, filozof. Wykłada filozofię prawa na Uniwersytecie Sydnejskim, jest profesorem w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003-2006 pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. W pracy naukowej zajmuje się m.in. teorią i filozofią prawa, filozofią polityczną, teorią sprawiedliwości, liberalizmem i prawem konstytucyjnym. Jest członkiem zagranicznych i międzynarodowych organizacji naukowych.

Profesor Wojciech Sadurski jest aktywnym publicystą i komentatorem życia politycznego. To także bloger i autor licznych książek i artykułów naukowych z zakresu filozofii prawa, konstytucjonalizmu porównawczego i filozofii politycznej. Jest autorem takich książek jak: „Neoliberalny system wartości politycznych”, „Teoria sprawiedliwości. Podstawowe zagadnienia”, „Myślenie konstytucyjne”, czy „Liberałów nikt nie kocha. Eseje i publicystyka”. Swoje podejście do liberalizmu profesor opisał w książce zatytułowanej „Liberał po przejściach”.

Spod pióra profesora Sadurskiego wyszły również takie publikacje jak „Demokracja na czarną godzinę” oraz „Polski kryzys konstytucyjny”. Ta ostatnia przedstawia analizę procesu demontażu konstytucyjnego państwa prawa w Polsce po 2015 r. kiedy PiS przejęło władzę i rozmontowało najważniejsze mechanizmy praworządności i kontroli państwa. Stawiane są m.in. pytania dlaczego tak się stało i jakie środki zaradcze należy podjąć, aby wrócić na ścieżkę demokracji liberalnej.

Prof. Sadurski mówił o wyzwaniach, które stoją przed koniecznością naprawy praworządności w Polsce. Wyniki wyborcze określił, powołując się na jednego z publicystów,  jako „liberalny cud nad Wisłą”.

– Gdy myślimy, co zrobić z instytucjami w Polsce, to musimy znaleźć mądrą równowagę między zasadami a pragmatyzmem – ocenił. – Co zrobić z orzeczeniami wydanymi przez neosędziów, czyli przez składy wadliwie obsadzone i rekomendowane przez neoKRS, która jest nielegalna. Gdyby ktoś stał przy zasadach – sprawa jest jasna – te orzeczenia nie istnieją. Jednak nie możemy tak zrobić. Jaki byłby potworny chaos. Ile rozwodów, spadków pójdzie w pył, bo nagle zobaczymy, że zostały wydane przez neosędziów – podkreślił profesor.

– Co zrobić z sędziami? Jeżeli chodzi sędziów, którzy zostali awansowani, dzięki rekomendacji neoKRS – oni wracają tam skąd przyszli. Nie może być tak by inni byli poszkodowani, gdyż nie chcieli skusić się na łatwy awans – argumentował prof. Sadurski.

 

Zachęcamy do obejrzenia całego nagrania wideo z seminarium zostało umieszczone na FB oraz YT:

https://fb.watch/okpAyodx1G/

https://youtu.be/eVWvQhhsEAY?si=UQwlfoP8gBcvv79v


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły