Sołtysi z Warmii i Mazur spotkali się w Ostródzie

Tegoroczne Samorządowe Forum Sołtysów na Warmii i Mazurach odbyło się w ostródzkim amfiteatrze. – Takie spotkania są ważne, bo pozwalają mocniej docenić trudną pracę sołtysek i sołtysów, a to oni na co dzień kierują naszymi małymi ojczyznami – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Uroczystości to okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na ich rolę w polskiej wsi.

Jak twierdzą historycy, sołtysi w Polsce byli już w XIII wieku są jedną z najstarszych instytucją państwa. Obecnie w naszym kraju jest ponad 40 tys. sołtysów, natomiast na Warmii i Mazurach – 2,5 tysiąca.

Blisko 100 sołtysów z Warmii i Mazur zostało wyróżnionych przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za zaangażowanie oraz rozwój swojej społeczności.

– Na dzisiejszym święcie gościmy ponad 1,5 tys. pań i panów sołtysów z naszego województwa, ale także wójtów i burmistrzów. To bardzo ważne, by choć raz w roku w tak szerokim gronie porozmawiać o tym, co już się udało, ale też o planach na bliższą i dalszą przyszłość – mówił Gustaw Marek Brzezin w trakcie spotkania. – To też możliwość, by wspomnieć o szczególnym zaangażowaniu naszych sołtysów w realizację wielu zadań w swoich gminach, w których co dzień aktywizują przecież społeczności lokalne, a często są też w swoich małych ojczyznach prawdziwymi liderami. Czynnie uczestniczą we wszystkich wydarzeniach związanych z rozwojem obszarów wiejskich – w szkoleniach, konkursach, forach, spotkaniach. Są inicjatorami wielu zadań wykonywanych w sołectwie, wpływających na zachowanie dziedzictwa kulturowego, zachowanie i rozwijanie krajobrazu wiejskiego, wzrost atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich. A pamiętajmy, że wzrost każdej najmniejszej społeczności zawsze przekłada się na rozwój naszego regionu i ma zdecydowany wpływ na życie i dobrobyt całej Warmii i Mazur.

W Ostródzie odbył się również panel dyskusyjny „Sołtys – Animator, Aktywny Lider Rozwoju Lokalnego”. W rozmowach uczestniczyli: Zbigniew Cieśla (sołtys sołectwa Aniołowo od 2003 r., prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Sołtysów), Beata Grzechnik (sołtys Sołectwa Wola Kamieńska od 2011 r., od 2007 r. prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Wola Kamieńska), Grażyna Ostas (od IV kadencji sołtys sołectwa Turznica w gminie Ostróda), Tomasz Gowkielewicz (strażak z 22-letnim stażem pracy, na co dzień pełni służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim). Od marca 2019 r. pełni obowiązki sołtysa sołectwa Żegoty.

Poznaliśmy również zwycięzców konkursu na najciekawsze inicjatywy sołeckie.

Wyniki konkursów 2021:

 1. Konkurs na najciekawszą inicjatywę sołecką przyczyniającą się do poprawy estetyki miejscowości:
 • I nagroda: gmina Młynary, sołectwo Nowe Monasterzysko – Poprawa estetyki wsi Nowe Monasterzysko poprzez zagospodarowanie skweru powitalnego (do 5 tys. zł);
 • II nagroda: gmina Dywity, sołectwo Ługwałd – Zagospodarowanie placów wiejskich we wsi Ługwałd (do 4 tys. zł);
 • III nagroda: gmina Jedwabno, sołectwo Rekownica – Rekownica – Mała wieś ludzi o wielkich sercach (do 3 tys. zł).
 1. Konkurs na najciekawszą inicjatywę sołecką przyczyniającą się do aktywizacji mieszkańców i budowania kapitału społecznego:
 • I nagroda: gmina Lidzbark Warmiński, sołectwo Blanki – Festiwal Ziół w Zielarskiej Wsi Blanki (do 5 tys. zł);
 • II nagroda: gmina Milejewo, sołectwo Zalesie – NA LUDOWO – Zespół Wysoczanki (do 4 tys. zł);
 • III nagroda: gmina Węgorzewo, sołectwo Trygort – Inicjatywa „Robimy kulturę na wsi” (do 3 tys. zł).
 1. Konkurs na najciekawszą imprezę cykliczną aktywizującą mieszkańców:
 • I nagroda: gmina Dubeninki, sołectwo Żytkiejmy – Święto sękacza (do 5 tys. zł);
 • II nagroda: gmina Biskupiec, sołectwo Biesowo – Warmińska Uczta Pierogowa (do 4 tys. zł).

Wydarzenie zwieńczył koncert Michała Wiśniewskiego.

Organizatorem Samorządowego Forum Sołtysów 2022 był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast partnerami – Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Sołtysów.

(ST)

Fot. Jakub Klepański


 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły